etli nohut - Yanık Tencere

2

Ekim
2011

etli nohut

Yazar: hiko  |  Kategori: Et Yemekleri  |  Yorum: Yok   |  2.342 Kişi Tarafından

Sulu yemek isterim diye tutturan şeker suratlımı kıramıyor ve öyle bir gece bekletemeyeceğim halde hemen nohut yemeği yapmaya girişiyorum. Bunun için ilk önce 2 su bardağı nohutumu güzelce yıkıyor ve tencerenin birinde kaynamış su ile bir saat bekletiyor ve suyunu süzerek yemeğin diğer kısımlarını hazırlamaya başlıyorum derken…. Amaniiin et yok! e o zaman nasıl etli nohut olur ki? olmaz işte olamaz. Şeker surat el atıyor duruma ben bir koşu giderim kasaba, sen yeter ki yap bu yemeği. Gerçekten bir koşu gidip geliyor. Ben soğanlarımı küp küp doğramış sotelemişim. O yetişiveriyor hemen bana. “Etler geldiii” 250 gr et ikimize yeterde artar bile. Zaten arttı da sonunda. Kasap kağıdını bir açıyorum ki ne göreyim bildiğin pespembe et. Hemen gugıl amcama soruyorum. “Amcacım bu ne iş diyorum ses yok” pig mig eti falan olmasın bu diyorum “e oluuur” diyiveriyor. Birde fotoğraf koyuyor önüme inanmam için böyle pembe pembe etler.Tıpkı bizimkisi gibi.İyice işkillenip durumu Şeker surata açıyorum. Bu arada benim nohutlarda düdüklüde 10 dakikadır haşlanıyor. Şeker suratta şaşkın arıyıveriyor kasap amcayı, abicim bu etler pembe sakata gelmeyelim sonra? Kasap diyor telaşa gerek yok, yavru dana kestik sabah, onun eti pembe olur. İçime su serpiliyor ama üzülüyorum danacığa ama ölenle ölünmez helede danacık olunca yenilebilir bile;

2 bardak nohut

1 orta boy soğan

250 gr dana kuşbaşı

2 tatlı kaşıyı domates salçası

1 tatlı kaşığı acı biber salçası

2 bardak su

tuz

Şimdi nohut sıcak suda bekledi bir saat kadar,15 dakika kadar da düdüklüde kaynadı, zeytinyağısoğanlarda zeytinyağında sotelendi. Ne kaldı geriye?

Hah tamam soğanların üzerine kuşbaşı danacık eti konulup kavrulacak, sonra tarifte belirtilen kadar salça eklenip kavrulacak. Ardından suyu katılarak nohutuda eklenip bir yarım saat daha düdüklüde misafir edilecek. Sonrasında afiyet le yenilecek suyuna bana bana.

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.