elmalı tart - Yanık Tencere

20

Ocak
2012

elmalı tart

Yazar: hiko  |  Kategori: pastalar-kekler  |  Yorum: Yok   |  2.183 Kişi Tarafından

Mutfak dünyasının en fazla soru işareti barındıran çıkmazlarından biriyle karşınızdayım. Tart nedir? turta nedir? İkisini uzaktan görürsem nasıl tanıyacağım diye endişelenmenize gerek yok. Yakasında kırmızı karanfil olmasa da tanıyabileceğiniz şekilde anlatacağım.  ilk olarak Turta kardeşten başlıyorum anlatmaya: üzeri hamurla kaplı meyveli veya kakaolu pastadır bu turta. Turta kalıbında pişer ve hamuru kenarlarına doğru eğimli olarak devam eder. Üzerine genellikle kafes şeklinde yada tamamen kapatılarak bir hamur serilir, bu tabanında kullanılan hamurdur. İçine krema ve meyveler konulur. Biraz kalıncadır hamuru. Ayrıca bazen kendisine pie diyenlerde vardır.
Tart ise üzerine yine meyveler konan daha ince hamurlu, kenarları düz inen bir nevi tatlı ve meyveli pizzadır.  Fransız olmayın diye fransızca “tarte” kelimesinden geldiğinide söylemem gerekir.

hamuru için

3 su bardağı un

150 gr soğuk margarin

2 yumurta sarısı

1/2 bardak toz şeker

1 kabartma tozu

1 kabartma tozu

elmalı üst için:

3 elma

1 tatlı kaşığı tarçın

1/2 bardak şeker

3 elmanın kabuklarını soyarak rendeliyoruz. Üzerine yarım bardak şekeri ve 1 tatlı kaşığı tarçını ekleyerek pişiriyoruz. Benim fotoğraftaki tatlıyı yapabilmek için 1 saatten az vaktim olduğu için elmaları rondoda kıymayı tercih ettim. Bu yüzden üzeri biraz tipsiz görünüyor.

1 bardak unu rondoda tereyağıyla birlikte karıştırıyoruz. Bu karışımı bir kaba boşaltarak içerisine diğer malzemeleri de ekleyerek yoğuruyoruz. Ele gelen ama çokta yapışkan olmayan bir hamurumuz olacak. Bu hamuru küçük bir borcama bastırarak yerleştiriyoruz. Üzerine elmalı karışımı sürüp fırına yolluyoruz kendisini. 180 ° C fırında üzeri kızarınca olmuş demektir.

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.