Avakado Ezmesi

24

Şubat
2014

Bal yanak için avokado ezmesi, benim için Dip sos

Yazar: hiko  |  Kategori: soslar  |  Yorum: Yok   |  2.551 Kişi Tarafından

avakado

Ek gıdaya geçiş yaptığımızdan beri bal yanak için bol enerji ve vitamin kaynaklı mamalar hazırlamaya çalışıyorum. mamalara  ya meyve püresi yada devam sütü ekleyerek lezzetli hale getirmeye çalışmak ve benim için bile lezzetli sayılabilecek gıdalar hazırlamakla geçiyor tüm zamanım. Öyle ki sırf bu sebeple bal yanağın yemediği her kaşık benim bünyemde yeniden ona süt olmak üzere evriliyor. Sen yemezsen ben yerimcilik yapıyorum. Çöpe atmak yok!

Amaç bell,i zaten az yenilen öğün için maksimum vitamin ve enerjiyi sağlayabilmek. Öğünlerin ne zaman verileceğine ben karar versem de ne kadar yenileceğine dair seçimi bal yanağa bırakıyorum. Kafasını yana çevirip mızıldamaya başladı mı yedirmeyi kesiyor minik ağzına zorla tıkıştırmaya çalışmıyorum. Pes de etmiyorum ama. Çoğu zaman 5 dakika sonra tekrar aynı mamayı 2-3 kaşık dahi olsa yediği oluyor. Sonrası malum, kalanlar mamalar hikonun mideye.

Avokodo bu besinleri hazırlarken sık kullandığım bir meyve. Zaten yumuşacık olan yapısı sayesinde tek çatal darbesiyle cıcığı kolayca çıktığı için uğraştırmıyor,  devam sütü ile oldukça lezzetli bir mamaya dönüşüyor ve en önemlisi o kocaman yeşil bir mucize. 1 dilim biftekten daha fazla enerjiye sahip, oldukça zengin bir yağ ve lif deposu tüm bunlar  yetmiyormuş gibi C, E, K, B6, Folik asit, riboflavin, niasin, pantotenik asit ve potasyum vitaminlerini de içeriyor. Daha ne olsun?

Daha önce 3 gün kuralını uygulayarak bebeğinize verdiyseniz bu marifetli meyveyi , devam sütü ile karıştırarak mama şeklinde hazırlayabilisiniz. Tarifi vermek yerine olgununu nasıl seçeceğinizi anlatmayı daha faydalı buluyorum. Aksi halde henüz olgunlaşmamış avokadoyu yiyerek pötürleşen dilinizle  konuşmaya çalışmak işkencesine katlanmak zorunda kalacağınızı hatırlatmak isterim. Koyu yeşil kabuk genellikle olgunlaşmış avokadoyu işaret etse de riske girmemek için avucumuza alıp hafifçe sıkarak yumuşaklığını hissediyoruz. Eğer avokadonuz olgunlaşmamış ise üzülmeyin oda sıcaklığında 3-4 gün içinde kendi halinde takılarak yumuşayacaktır zaten.

Bu mübarek meyve bal yanağa fayda sağladığı kadar bol yağlı çıtır çıtır bir cips ile biz topan midelere  gayet te zararlı olabiliyor. Bu kadar sağlık deposu bir meyveyi bu kadar sağlıksız olarak tüketmek, esefle kınanacak bir durum olsa da tadı bizi bitiriyor efendim. Bayılıyoruz kendisine tabaklarca yemek bana bana bi hal olmak istiyoruz.

Yapılması gereken gene çok basit avokadoyu ez, limon sık, sarımsakları döv,karabiber ve tuz ekle. Ban bana yiyebileceğin dip sosun hazır. E tabi birde bunun Guacomole sos olarak sunulması var ki oda belki başka bahara.

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.