Hangi bebek arabasını seçmeliyim?

19

Mayıs
2013

Hangi bebek arabasını seçmeliyim?

Yazar: hiko  |  Kategori: alışveriş, bebeksel şeyler, hamilelik  |  Yorum: 13  |  132.277 Kişi Tarafından

Hamilelikte 34. haftamı geride bırakmaya günler kaldı. Bu zamana kadar can çekmesi, mide yanması, göz kalması, vücut çatlaması gibi işler başıma gelmemiş olsa da tamı tamına 15 kilo aldım. Küçük bir danadan farksızım. Ama gelen geçen çok sevimli olduğumu söylüyor. Sanırım şişkosun sen demenin kibarcası oluyor bu. Şimdiye kadar hiçbir şey için zorlanmasam da isim konusuna gelince çuvallıyorum nedense. Çeşit çeşit isimler dolanırken zihnimden yalın ve sade bir isim olmalı diyorum hep. Şeker suratta benim gibi düşünüyor ve moda olan bir isimden ziyade her daim kulağa hoş gelen, anlamı güzel bir isim arıyor.

İsim konusunda bu kadar seçici davranan kıl ebeveynler olarak bizi en zorlayanlardan biride bebek arabası seçmek oluyor. Yolda ne zaman bebekli birini görsem arabasından memnun olup olmadığını soruyorum. Şimdiye kadar 4-5 mağaza gezdik ama şöyle içime sinen hah budur diyebileceğim Bir modele rastlamadım. Aradığım tüm özellikleri bir arada üzerinde barındıran bir araba maalesef ki yok. Bu durumda birkaç özellikten feragat ederek araştırmalarıma devam edeceğim. Hangi bebek arabasını seçmeliyim? Ne mi istiyorum?

 • Mümkün olduğunca hafif olmalı ( max 7-8 kilo kadar)
 • doğumdan itibaren kullanılabilmeli
 • sırtı geriye doğru 3-4 pozisyonda yaslanabilmeli ve arkası destekli olmalı.
 • kaliteli bir kumaş yapısına sahip olmalı
 • Tek harekette katlanırken arabanın hiçbir parçasını çıkarmaya gerek kalmamalı
 • Eşyalarımı kolaylıkla taşıyabileceğim büyük bir sepeti olmalı
 • Katlı halde az yer kaplamalı ve tek harekette kolayca açılmalı
 • Anneye ve dışarı dönük olarak kullanabilmek için tek hareket yeterli olmalı( puseti çıkar tak- bayağı zahmetli bir işe benziyor)
 • Hareket kabiliyeti kolay olmalı
 • Tekerlekler ne küçük ne büyük olmalı ( bazı arabalarda motor tekeri gibi , bazılarında da portakal kadar tekerlek var. )
 • Fiyatı uygun olmalı max 1000 liras
 • Tentesi yavruyu güneşten koruyacak boyda olmalı
 • İskeleti sağlam olmalı yolda gacur gucur ses çıkarmamalı
 • Tentede bebeği görebileceğim bir göz olmalı
 •  3 tekerlekliler belki süper  görünüyor olabilir ama bence ileride denge sorunu yaşatacaklardır. bu yüzden es geçiyorum

Bu seçeneklerin tamamına sahip olmasalar da benzerlerinden kalite olarak sıyrılan bir kaç model var.

GRACO Symbio Bebek Arabası

graco1-257x300

Olumlu özellikler

Fiyatı rakipleri gibi çok yüksek değil ( jane rider, concord neo) ana kucağı olmadan sırtı tamamen dik yatabildiği için 800-900 YTL arası bir fiyata alabilirsiniz.

Tek elle anneye yada dışa dönük kullanabilme özelliği var. Benim en beğendiğim özelliği bu oldu çünkü diğer bir çok modelde bu işlem içim oturma ünitesini çıkartmak zorunda kalıyorsunuz. Oysa gracoda tek hareketle işlem tamam.

Elle fren sistemi var, kolay hareket kabiliyeti sayesinde Bizim köstebek yuvası yollarımızdan geçişlerde, sorun yaşatmayacak gibi duruyor

3 pozisyonda yatış, kaliteli kumaş yapısı, tentede bebeği görmek için yer var

5 nokta emniyet kemerine sahip

7.5 kg ağırlıkla halterci olmanıza gerek kalmıyor

Tek elle kapatıp açılabilme özelliği var. Tekerleklerde bundan nasibini alıyor ve kolayca açılıp kapanıyor.

Olumsuz Özellikler

Tek elle kapanırken oturma ünitesini çıkarmak gerekiyor

Sepeti oldukça minnak olduğu için kullanışsız

Boyunuz fazla uzun yada kısa ise tutma kolu ayarlanamıyor

Mamas&Papas Urbo bebek arabası

lMMP-103725300_3

 

Olumlu Özellikler

alüminyum ve süper hafif şaseye sahip 5,8 kg oturma ünitesiyle birlikte 9 kilo oluyor.

Tam ve 4 kademede düz yatabilen oturak sayesinde doğumdan itibaren kullanılabiliyor.

Ayarlanabilir ayak dayanağı, ayarlanabilir kol yükseklik ayarı ve ayarlanabilir kemer genişlik ayarı var

5 nokta emniyet kemerine sahip

Konforlu keyifli bir sürüş için tüm şasi süspansiyonlu dağa bayıra çıkmaya hazırsınız yani, yada şehir içi yollara 🙂

Deri ön barı her 2 yönden basitçe açılır ve kapanır

Tentesinin üstünde mıknatıslı açılıp kapanır bebek izleme penceresi var.

Tek elle açılıp kapanabilme özelliği var ama diğer pusetler gibi bu işlemide yapabilmek için oturma ünitesini çıkarmanız gerekiyor.

Olumsuz özellikler

Şeker surat görünümünün pazar arabasına benzediğini söyledi. Bana öyle gelmedi ama

Çift yönlü kullanım için oturma ünitesini çıkarmak gerekiyor. Yalnız başınıza bir elinizde bebikto diğer elinizde bu arabayla işi becerebilmek hayli zor

Tekerleklerinin yollara karşı biraz dayanıksız olduğuna dair bir şikayet okumuştum ama kullanan belki bebek arabası yarışlarına katılmıştır kim bilir

Maclaren tekhno XT

z2

 

Olumlu Özellikler

Ekstra büyük bebek izleme penceresi var

Tamamen Siyah tasarlanmış özel model kasa ile karizmatik bir duruşu var

Ön tekerlekler 360 derece dönerek kolay hareket imkanı sağlıyor

Oturma ünitesiyle beraber tek harekette kolayca katlanarak baston halini alıyor. Bu rakiplerine fark atan önemli bir özellik bence.

Kumaş yapısı oldukça kaliteli. Yer yer reflektörle kullanılmış ki bu bebek arabasını gece kullanırken ekstra güvenlik sağlıyor

Oturma yeri 4 pozisyonda yatabiliyor ve 5 noktalı güvenlik pozisyonuna sahip

Kumaşı kolayca çıkarılarak yıkanabiliyor

Kolları 3 kademede ayarlanabiliyor ben 170 şeker surat 192 boya sahipken işimize oldukça yarayacak bir özellik bu.

Olumsuz özellikler

Tek taraflı olduğu için ne yazık ki anneye dönük kullanılamıyor.

Tekerlekleri bizim şehir yollarına göre küçük ama çok kaliteli olması belki bu olumsuzluğunu ekarte edebilir

Fiyatı bebek arabalarına göre oldukça uygun olmasına karşın şeker surat bunun sonuçta baston puset olduğunu söylüyor e bu durumda ortalama 800 lira vermek biraz saçma?

Sepete ulaşmak oldukça zor. Büyük ama kullanışsız bir sepeti var.

Yukarıdaki üç seçenek sanki olurmuş gibi geliyor.  Kraft markasını kalitesiz kumaş yapısından ve sürekli parça değişim şikayetleri aldığından, Bugaboo , stokke ve orbit baby markalarını el yakan fiyatları yüzünden, concord neo ‘yu oldukça büyük tekerlekleri ve ağırlığı yüzünden, bebeconfort markasının tüm modellerini oldukça ağır oldukları için, (elea modeli çok güzel görünüyor ama  oturma ünitesiyle breber 13 kilo) Quinny  ve TFK buggster  markalarını 3 tekerlekli oldukları için kafamda elemiştim ama bana kala kala bunlar kaldı. Ama şudur diyebileceğim bir markada karar kılamadım. İçlerinde en çok maclaren olabilir gibi geliyor .Varsa fikri olan paylaşabilir mi?

yorumlar:

13 Yorum Yapılmış!

  Nigar Sargın

  May 20, 2013

  Canımcım benim beğendiğim modelin linkini atayım sana bende çok araştırdım ve araştırmaya devam ediyorum.Tavsiye ettiler bende seninle paylaşayım.Sevgilerimle 😉
  http://www.sunnybaby.com.tr/tr/default.asp?rsm=121000000000&id=15&SB-830%20MONTANA

  3 şekilde kullanımı var fotoğrafları mevcut canım 😉

  Cevapla

   hiko

   May 22, 2013

   Hello da varmış sanırım. Bu hafta sonu bakacağız. Tavsiye için teşekkür ederim.

   Cevapla

  Nigar Sargın

  May 23, 2013

  Evet canım ben canlı canlı inceledim ve beğendim…;)

  Cevapla

  mina

  May 31, 2013

  bebek arabası seçmek bizim için en sancılı dönemdi.. eşim hafifliğinden dolayı baston pusetlere takmıştı.. ben daha çok doğacak minik kızımın rahatını düşünüyordum.. ve sonunda daha önce bu arabayı kullanmış olanların da tavsiyeleriyle concord neo aldım.. fiyatından dolayı biraz huzursuz olan eşim şimdi bu arabaya kızımın audisi, iyiki bunu almışız çok rahat diyor.. eğer otomobiliniz varsa ve oto koltuğu da almak zorundaysanız bu model ilk aylarda kullanım açısından gerçekten rahat.. olumsuz yönleri var elbet eğer bagajınız ufaksa sorun olabilir ama bir göz atın bu arabaya da.. http://www.e-bebek.com/pusetler/concord/concord_2013_neo_bebek_arabasi/CON-NE0935 aldığımız oto koltuğuda bu http://www.e-bebek.com/oto_koltugu_0_13_kg/concord/concord_2013_air_ana_kucagi/CON-AI0933 gerçekten hafif ve içi ayarlanabilir olduğu için rahat.. kızım şuanda beş aylık bazen arabanın içinde durmak istemiyor ve kucağıma almak zorunda kalıyorum.. eğer yanımda kimse yoksa bu arabayı tek elle itip istediğim yere yürüyebiliyorum, diğer arabalarda bu çok zor oluyor.. tavsiye ederim bir de bu modeli araştırın bakın sizin ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyor mu diye.. Allahım minik yavrunuzu sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin..

  Cevapla

   hiko

   May 31, 2013

   tavsiye için çok çok teşekkür ederim. En kısa zamanda gidip arabayı inceleyeceğim. Benim içinde öncelik bebeğin rahatlığı. Sonrasında zaten hafiflik geliyor. Gerçekten teşekkür ederim.

   Cevapla

  Emine

  Haz 03, 2013

  Biz de bebek arabası arıyoruz, tavsiyeniz için teşekkürler..

  Cevapla

   hiko

   Haz 07, 2013

   Sanırım bebek alışverişinin en zor kısmı bu. Bende henüz karar verebilmiş değilim. 3 seçenek daha araştırdım. Onlarıda yakından göreyim artık alacağım.

   Cevapla

  canan ipek

  Eyl 28, 2014

  Benim tavsiyem Pierre Cardin olacak kendim bu modelini kullanıyorum http://www.cesitvar.com/Pierre-Cardin-PS-4600-TRAVEL-SISTEM-BEBEK-ARABASI-SIYAH-RENK,PR-1200181.html
  ps-4600 travel sistem bebek arabası oldukça pratik bir kullanımı var malzeme kalitei oldukça iyi travel sisteme göre oldukça hafif ama takdir edersiniz ki baston gibi de değil.Kendi boyutuna göre sepeti de oldukça iyi ama daha geniş sepet isterseniz o zaman arabanın boyutu büyüyor.

  Cevapla

   hiko

   Eyl 28, 2014

   Ben o kadar araştırmadan sonra bebeconfort elea puset aldım. Sepeti büyük her alışverişimi içine alıyor. kolayca ikiye ayrılıp katlanıyor. Biraz yer kaplıyor ama yine de severek kullanıyoruz.

   Cevapla

  kardelen-84

  Kas 21, 2014

  ınglesina avio deri.. butun arabalara on basar.. tek elle tek tusla kapatıp acabılıryoruz.. az yer kaplaması herseyı cok guzel.. hem kalıtelı ıngılere malı tavsıye ederım..

  Cevapla

  nuray

  Nis 28, 2015

  Bugaboo pahalı ama Cameloon gibi konforlusunu görmedim de duymadım da. Tüm annelere tavsiye ederim. Bizim çocuğun yüzü sürekli gülüyor. 🙂

  Cevapla

  emine küçük

  Ağu 07, 2015

  Teşekkürler güzel bir araştırma olmuş bende bu aralar araştırıyorum yeni dünyaya gelecek kızım için. demet tuncerin şu videosuda https://www.youtube.com/watch?v=aFRz8hibv24 çok faydalı oldu gerçekten teşekkürler böyle bilgileri paylaştığınız için.

  Cevapla

  mountain buggy

  Ağu 23, 2016

  Merhaba, Mountain Buggy Nano satışımız başlamıştır. Detaylı bilgi için irtibata geçebilirsiniz.
  Ebatları 54 x 31 x 51cm da olan ayrıca 6 kg dan daha az ağırlığa sahip olan bir üründür. Seyahatlerinizde bebeginiz ile rahat bir şekilde seyahat edip kolaylıkla uçak kabin içersinde taşıyabilieceğiniz bir üründür. Tek harekette açılık tek harekette kapanma özelliğine sahipttir. Özellikle küçük bagajlı arabalarda yer avantajı sağlayan bir üründür. Mountainbuggyturkey@gmail.com

  Cevapla

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.