Somon Kokoreç - Yanık Tencere

26

Ocak
2016

Somon Kokoreç

Yazar: hiko  |  Kategori: balık yemekleri  |  Yorum: Yok   |  3.561 Kişi Tarafından

12439494_10156426332350626_7997382238307906971_n

Yaklaşık on beş dakikadır web sitemin boş yazı alanına bakıyorum. Bilgisayarın tuşlarına tıkır tıkır basmaya başladığım an, yine aynı hızla silmem gecikmiyor. Boşlukta gibiyim. Bu nasıl oldu? Neyi farklı yaptım? Bunu da yaşayacak mıydım? Duru az evvel uyudu. Hem de kucağımda? Hem de dans etmekten ve oyun oynamaktan bitmiş ben deniz onu uyutacağım diye yanına kıvrılıp dilim dışarda uyuya kalmamışken? Duru uyuyor ve ben ayaktayım? Aman Allahım bu bir mucize. Öncelikle hemen hafta sonu yaptığım ( tabi geçen hafta ) somon kokoreçin tarifini yazarak üzerimdeki yükü hafifletiyorum. Olay şöyle gelişiyor.

Ben size protein, omega-3 ve Demir zengini cömert Somon balığının belkide en ama en lezzetli halinin tarifini veriyorum. Sonra da Bebek uyuyunca yapacağım şeylerin her birini tek tek gerçekleştirmeye başlıyorum. Öncelik malzeme listesi:

1 orta boy soğan
2 diş sarımsak
2 dilim somon
2 adet domates
2 adet yeşil biber
2-3 yemek kaşığı kadar zeytinyağı
Karabiber
Kekik
Kimyon
Tuz

Ön hazırlık olarak somon balığını temizleyip minik küpler halinde kesiyoruz. Soğanı ve domatesi de minik küpler haline getiriyoruz. Biberi doğruyor, sarımsağı dövüyoruz. Şimdi yemeğimize geçebiliriz. Zeytinyağımızı kızdırıyor pembeleşene dek pişiriyoruz. İçine biberleri atıyor onları az çevirip balıkları ekliyoruz. Kavurmaya devam ettiğimiz sırada domatesleri ve sarımsağı ekleyip suyunu çekene kadar pişiriyoruz. Baharat ve tuzunu atıp dereotu ile süslediğimizde yemeğimiz pişmiş oluyor.

  • Balık çok ufak küpler halinde doğranmış olduğu için dağılmıyor bu sebeple endişe etmeniz gerekli değil
  • Balık sevmeyen birine, bu yemeği isim vermeden ikram edecek olursanız, kesinlikle tabağı dibine kadar sıyıracak. Somon olduğunu söylediğinizde ise büyük ihtimal far görmüş tavşan durumu yaşayacak
  • Yemeklerde ben baharatı çok sevdiğimden kimyon ve kekik için birer tatlı kaşığı ölçü kullandım. Siz azaltıp çoğaltabilirsiniz.
  • Afiyet olsun…

Şimdi gelelim asıl meseleye. Ne diyordum? Duru uyudu ve ben bu durumu değerlendirecektim değil mi?

zamanın ötesinden edit: Yazar kuzusunun uyuyuşuna daha yakından bakmak istedi ve kıvrıldığı yerde uyuya kaldı. Çünkü annelik bunu gerektiriyordu.

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.