16 günlük taze anneden yaz tavsiyeleri

12

Temmuz
2013

16 günlük taze anneden yaz tavsiyeleri

Yazar: hiko  |  Kategori: bebeksel şeyler  |  Yorum: 1  |  17.904 Kişi Tarafından

1043961_10151488758921301_288802887_n

Derlerdi hep görür görmez aşık olacaksın diye inanmazdım. Meğer öyleymiş, Görür görmez yüreğinin en güzel köşesine kıvrılıverdi minik hanım. Annelikle birlikte garip gureba duygular edindim. Pospartum sendromunda değilim çok şükür. Elif Şafak “siyah süt” kitabında bu sendromdan bahsetmişti.okuyunca korkmuş, umarım benim başımada gelmez demiştim, gelmedi. Sadece hep bir koruma duygusuyla yaşıyorum. Sanki dünyayla arasında tek kalkan benmişçesine nefes alıyorum. Uykuya bayılan ben, kiraz suratlı uyanmadan hemen önce uyanıyor sık sık onu kontrol ediyorum. Düzenli uyku denilen bir şey kalmadı anlayacağınız. Ama inanın herşeye değiyor. Görür görmez keşke daha önce olmana izin verseymişim dedim mesela.

Şimdi konuyu biraz değiştirelim bebek bakımında 16 günlük taze anneden yaz tavsiyeleri ve en çok kullandığım ürünleri anlatayım size belki işinize yarar.

Hastane çıkışı: bundan biz iki tane almıştık mesela. Bebek doğunca ebe hanım tam kat giydirmişti. Çocuk doktoruysa hepsini çıkarmış ve alttan çıtçıtlı badi bu sıcaklarda ona yeter sen nasıl giyiniyorsan oda öyle giyinmeli demişti. Hatta bu takımların kumaşı kalın olduğundan daha ince kumaşlı ve kolsuz bir şeyler edinmemiz gerektiğini söylemişti. Gerçektende hastane çıkışına ait penye battaniye hariç hiçbirşeyi kullanamadık şimdiye kadar. Sadece hastanede üç gün kalmak zorunda kaldığımız için iki takım yetmişti. Yaz vakti doğum yapacaklar hastane için 1 takım yetecektir 2-3 adette alttan çıt çıtlı badi iş görür.

Bebek eldivenleri: 5’li setlerin yada hastane çıkışının eldivenleri çok kalın olduğu için biz ayrıca kendi eldivenlerimizi almıştık. Küçük hanım daha ilk günden eldivenlerini çıkarmayı başarabildiği için sonradan tırnaklarını kısa tutmanın kesin çözüm olacağına kanaat getirdik.

baby & me pamuk: bundan altılı set aldık. Çok işimize yaradı. Bebeğin altını sadece su ile temizlediğimizden bizim için oldukça kullanışlı oldu. Üst yüzeyi sıkıştırılmış pamuk olduğu için ıslak yada kuru iken bebeğin popişinde tortu bırakmıyor ve kullanımı çok rahat.

Hazır ıslak pamuklar: Prima olanından 2 tane almıştık fakat şimdiye kadar hiç kullanmadık. Seyahatler için çantaya atılıp kullanılabilir.

sebamet sabun,şampuan: hergün banyo yaparken kullanıyoruz. Çok güzel bir kokusu var.

sebamet pişik önleyici krem: Siz siz olun bebeğin altını sık sık değiştirin. Böylelikle bebeğin altı pişik olmaz. Kreminide sürdünüzmü misler gibi uyur.

İkea Gulliver beşik: Bebeği gündüz odasında ve beşiğinde yatırıyoruz. Kapısı her daim açık olduğundan mızmızlandığında hemen müdahale edebiliyoruz.

İkea  Hensvik alt değiştirme ünitesi: Gece yada gündüz bebeğin altını değiştirirken bunu kullanıyoruz. O kadar alıştıkı burada altının değiştirilmesine alt değiştirme yastığına bırakır bırakmaz sessizleşip işlemin bitmesini bekliyor.

Bebitof alt değiştirme seti: Yastığıyla ve şiltesiyle satılan bu ikili setten biz çok memnun kaldık ama 1 tane yetmiyor. Tam bebeğin altını Şimdilerde kullan-at  tipi yada silinebilen alt değiştirme setlerinden bakıyoruz.

Bebek havlusu: Üç tane var ve anca yetiyor. Hanımefendiyi banyodan çıkarınca bunlara sarıyoruz. Corttt diye pisletiveriyor hemen. Bu yüzden sizde en az iki tane havlu edinin bence.

Babyjem küvet: Bir arkadaşımız ikea küvet almıştı artık 5 aylık olan bebeğinin sığmadığını söyleyince yeni bir tane edinmiş. Bizde iki tane almak yerine şimdiden büyük boy alalım dedik. Bizimki giderli ama giderini kullandığımız yok. Henüz el kadar olan bebeğimizi 2 tas su ile yıkıyoruz çünkü.

Babyjem köpüklü banyo filesi: sanırım bebek için aldığımız en iyi şeylerden biri bu. Oldukça güvenli ve yumuşacık. Duru ‘yu üzerine koyduğumuzda sesini çıkarmadan güzel güzel bekliyor. Ben yada annem bebeği yıkarken kendini yalnız hissetmesin diye şeker suratta ellerinden tutuyor. Tutmadığımızda feryadı basıyor çünkü.

Lansinoh göğüs ucu kremi: Lazım bişey bu mutlaka edinin.

Bebek penye battaniyesi: İki tanesi hastane çıkışlarından biri alt değiştirmenin bir tanede hediye olarak gelen dört adet penye battaniyemiz var. 2-3 günde bir yıkadığımız halde anca yetiyor diyebilirim. Bebeği koltuğun üzerine mi koyacaksınız penye battaniyeyi altına seriyorsunuz. Dışarı mı çıkaracaksınız hemen buna sarıyorsunuz. O kadar lazım birşey ki en az 4 adet edinmeniz gerekecek.

Mermerşahi tülbentler: Miniğinizin ağzını bununla sildiğiniz için bolca ediniz bende 12 tane var yıkayıp ütüleyip o şekilde kullanıyorum. Bebeğimin yüzünü fabrikasyon birşeyle silemem çünkü. En güzeli su ve mendil.

Bebedor yan yatma yastığı: Bebeği yan yatırırken büyük üçgen kızmını sırtına destek olsun diye tutuyorum. İçim rahat etsin maksat yoksa herhangi bir ince yastık ta aynı işi görür.

Bebedor bebek makası: Minicik ve incecik olmalarına rağmen, tırnaklarıyla yüzünü çizdiği için daha 7 günlükken şeker surat bu makası Duru uyuyorken kullanmıştı. O kadar korktuk ki tırnaklarını keserken minik bir fenerden daha iyi görebilmek için yardım aldık.

Dalin göbek bakım seti:Doktorlar bebeği yıkamayın dedikleri için göbeği düşene kadar yıkamadık. Bu yaklaşık 5 gün sürdü. Bu süre boyunca bebeği su ve pamuk yardımıyla sildik. işlemin sonunda da  Göbek bakım setini kullandık. Biz dalin aldık ama saf Alkol olduğu için herhangi bir markanınki de kullanılabilir.

Tiny love 3’ü bir arada ana kucağı: Bunu Cuçi teyzemiz hediye olarak aldığında çok sevinmiştim. Oldukça işime yaradı. Gündüzleri odasında ve beşiğinde uyuyan minik kızımı gece yanımda uyutmak için harika bir çözüm oldu bu ana kucağı. İçine iki kat penye battaniye serip bebeğimi öyle yatırıyorum. Zaten iki saatte bir uyandığı için uzun süreli uykuda da kullanmamış oluyorum. Bu sayede o hantal park yataklara da ihtiyaç kalmamış oluyor. Şarkılı türkülü kısmı ile titreşimini henüz kullanmadım ama 4-5 aylık olduğunda işime yarayacaklarını umuyorum. Bebeği kucağa ve sallanmaya alıştırmadığım için oldukça kullanışlı bir ürün olduğunu söyleyebilirim.

Şimdilik bebek bakımı için kullandıklarım bunlar. Alışveriş yaparken ilk çocuğunuzsa ne kadar hevesli olduğunuzu gören satıcılar bu dehşetengiz fırsatı kaçırmayıp gerekli gereksiz ne varsa satmaya çalışıyorlar. Şahsen ben şimdiki aklım olsa bebek alışverişinde aldığım yarıdan fazla şeyi gereksiz olduğu için elerdim. Bebek bakımı ile ilgili sormak istedikleriniz olduğunda cevaplamaya hazırım. Kendinize iyi bakın.

 

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    ıhlamurcum

    Ağu 30, 2013

    Hikmetçim, bebişini sağlıkla büyüt, ne de tatlı anlatmışsın.Galiba blogumuz, yemekten bebişe dönecek ne hoş.Bebek maceralarını heyecanla takip edeceğim, bana torun gibi gibi geldi.Sevgiyel kalı tatlım.

    Cevapla

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.