tavuklu noodle - Yanık Tencere

9

Haziran
2011

tavuklu noodle

Yazar: hiko  |  Kategori: dünya mutfakları, makarnalar, Tavuk Yemekleri  |  Yorum: Yok   |  2.058 Kişi Tarafından


Aslında aklımda güzel bir çipura tarifi vermek vardı ama. Olmadı işte olamadı. Anahtarını yanına almayı unutmuş ben, akşam pişireceğim balıklar elimde olduğu halde sokakta kaldım! Sevgili eşiminde denetlemesi olduğu için eve geç gelmesi tuttu. E herzamanki gibi alık ben. Yanıma cüzdanımıda almamışım. Bu balıkla nereye gidilirki? zaten hava da sıcak. Hadi bakalım çipuralar alışverişe çıkıyoruz. – Ama aplaaaa hava çok sıcak, vallahide kokmaya başlarsak görürsün gününü- sözlerine ve mağazalarda elimdeki poşete garip garip bakan insanlara aldırmadan, çarşıda güzelmi güzel bir tur attım. Alışverişte yaptım üstelik. Fakat yolculuğun sonunda balıkçıklardan ses çıkmadığını farkettim. Evet yemek olamayacak ve midemde yüzemeyecek kadar kokuyorlardı. Veda ettim usulca onlara, o sırata pençelerini çıkarıp çöpe zıplayan kediciğe aldırmadan…

Eve döndüğümde elimde bir paket noodle ve ıvır zıvır poşetleri duruyordu. Balıklara olan üzüntümü yüreğime gömüp, wok tavamı üst raftan çıkardım.  Noodle poşetinin üzerinde yazan tarifi havuç bulamadığım için yerine kırmızı biber kullanarak yaptım, zaten haşlanmış havucuda sevmiyorum. Havuç yerine kırmızı biber kullanmak çok alakasız evet ama yemek çok lezzetli oldu. Hatta pek ön yargılı şirin kocam; ” Türk yemeği bitti de elin çinlisinin yemeğinimi yapıyorsun” derken  “uf ya pek güzel olmuş, bayıldım bu çin şeysine” demeye başladı.

1 paket noodle

2 kırmızı biber

4 tavuk göğsü

4 kaşık soya sosu

1 orta boy soğan

zeytinyağı

tuz

Wok tavamızda şerit doğradığımız soğanlarımızı yine şerit doğranmış kırmızı biberlerimizle soteliyoruz. Tavuklarımızı yıkayıp kuruluyor, kesme tahtasında çok kalın olmasın diye önce ikiye ayırıyor sonra ince şeritler halinde doğrayıp tavamıza ekliyoruz. Tavuklarımız pişe dursun biz eriştelerimizi yani noodle haşlayıp geniş bir servis kabına alıyoruz. Tavuklarıız piştiğinde soya sosumuzu e tuzumuzu ekleyip biraz daha pişiriyor. Ocaktan aldığımızda eriştemizin üzerine tavuklu karışımımızı döküyoruz. Yemek aslen susam yağıyla yapılıyor, ama ben elimi korkak tuttum zeytinyağıyla hazırladım. Gerisini siz bilirsiniz. Afiyet olsun.

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.