sebzeli pirinç şehriyesi - Yanık Tencere

23

Haziran
2011

sebzeli pirinç şehriyesi

Yazar: hiko  |  Kategori: makarnalar  |  Yorum: Yok   |  3.849 Kişi Tarafından

Market raflarında gezinirken yemyeşil paket içerisinde babaanne saçı gibi ince ve beyaz olan bu şehriye çarptı gözüme. O ne yahu çok değişik. hemmen yapayım bari dedim içimden. Kaptığım gibi paketi koştura koştura eve yollandım. Başladım bloklar arası uzun mesafe koşusuna. Ama hiç biryerde bu çinlilerin pirinç şehriyesiyle yapılmış bi tarif bulamadım. Amaaan bende noodle pişirir gibi yaparım dedim. Yaptım da zaten:

1 adet kabak

1 adet havuç

2 kırmızı biber

1yeşil biber

1 orta boy soğan

1 orta boy soğan

2 diş sarımsak

4 yemek kaşığı soya sosu

tuz

zeytinyağı

1/2 paket pirinç şehriyesi

1 kaşık tereyağı

1 litre su

Wok tavamızın içine yarım ay şeklinde doğradığımız soğanlarla, şerit halinde doğradığımız biberlerimizi zeytinyağında hafifçe öldürüyoruz. bu işleme sotelemek deniyor. Soteleme işlemi bittikten sonra daha önceden jülyen doğradığımız kabaklarımızı ve havuçlarımızı katarak orta hararetli ateşte sürekli karıştırmadan kavuruyoruz.Sarımsakları, soya sosunu ve tuzunu ekledikten sonra pişen yemeğimizin altını kapatabiliriz.

Bu işlemi yaparken yemekdaha pişmeden başka bir tencerede pirinç şehriyesi için 1 kaşık tereyağını kızdrıyor,üzerine 1 litre suyu boşaltıyor tuzunuda ekleyip fokurdamaya başlayınca içine pirinç şehriyemizi katıyoruz. Şehriyemiz 1 dk kadar yüksek harlı ateşte kalınca pişiveriyor hemen . Aman sakın karıştırmaya falan kalkmayın sonra tencereden çıkaracağım diye debelenir durursunuz. Zira tel şehriyeden bile ince olan spagetti uzunluğundaki arkadaşlar ben onları karıştırmadığım halde yordular beni. Tek çatalla olacak iş değil iki büyük çatalla çıkarabildim onları.

Servisi şehriyeler sıcakken yapıyoruz. Geniş bir tabağa aldığımız şehriyelerin üzerine sebzeli karışımdan döküyoruz. Varsa Kuai ile yoksa çatal kullanarak midemize doğru güzel bir yolculuğa çıkarıyoruz yemeğimizi. Bu çin çubuğunu da kullanmak oldukça marifet gerektiren bir işmiş. Hatta Batıda bu kuaileri kullanabilmek için yetiştirme merkezleri açılmış. Bazı tıp uzmanları, çubukları kullanırken insan vücudunda 30’dan fazla eklemin ve 50’den fazla kasın harekete geçtiğini, çubuk kullanmanın parmakların çevikliğine ve beynin gelişmesine son derece yararlı olduğunu söylemişler. E hadi bakalım parmaklara kuvvet 🙂

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.