mürver şuruplu ekmek kadayıfı - Yanık Tencere

12

Ekim
2011

mürver şuruplu ekmek kadayıfı

Yazar: hiko  |  Kategori: Tatlılar  |  Yorum: 1  |  3.693 Kişi Tarafından

 

Ceylin basmasın yaygarayı, annesi melek yüzlü Özleme eziyet etmesin diye, benim şekere üzerinde kocaman yazılar yazmayan bir sweat giymesini söyledim, sonrasında hazırdım zaten. Özlem gene tüm marifetini sergilemiş, bize kocaman güzel bir sofra hazırlamıştı. Yedikçe yedik, doydukça şiştik, şiştikçe oturduğumuz sandalyelere daha bir yerleştik. Yemek bitti, geçtik salona dört deli ve bir minik buçukluğumuzla  kakara kikiri gülüşüyorduk ki ne olsun? Özlem elinde ekmek kadayıfı dolu tabaklarla içeri girmesin mi?. Bende çayları kaptım hemen, servis için. Aslinda tam terside olabilir, belki tatlıları ben getirmişimdir. Nasıldı ya ? Hatırlıyamadım şimdi, erken bunama değil benimkisi, sildi bu tatlı hafızamı. Tek hatırladığım enfes ekmek kadayıfının damağımda bıraktığı iz.  O kadar mükemmeldi ki tadı tarifi alır almaz evde yapıverdim hemen. Bugünde pamuk annemlere götürdüm. Malum bizim evde saatli bomba etkisi yaratabilir. Evde durmaması gerekiyor yoksa hergün bir dilim yersek “K” larımız alır başını gider.

1 paket etimek

Şurubu için ( benim tatlım)

1+1/2 bardak şeker

1/2 bardak mürver şurubu ( ikea evimizin herşeyinden aldım)

1+ 1/2 bardak su

   Etimekleri büyükçe bir borcama yanyana diziyoruz. Tenceremizin içinde suyumuzu, şekerimizive mürver şurubumuzu kaynayana kadar pişiriyoruz. Daha sıcakken, pişen şurubumuzu etimeklerin üzerine döküyoruz. Etimekler tüm şurubu çektiklerinde ortadaki kremayı hazırlayabiliriz. Bu arada ben özlemin tarifine miniminnacık bir değişiklik getirdim.Aslı şöyle;

Şurubu için (Özlemin tatlısı)

2 bardak şeker

2 bardak su

   Özlemin yaptığı tatlı mükemmeldi, ama benim elimdede ne yapacağımı bilemediğim kocaman bir şişe mürver şurubu vardı. Değerlendirmek için mükemmel bir fırsat diye düşünmüştüm. Güzelde oldu. Mürver oldukça aromalı hoş bir tat daha kattı tatlıya. Çıkıntıyım işte ne yapayım? İki türlüde mükemmel oluyor tatlı, demedi demeyin.

1 litre süt

3 yemek kaşığı nişasta

2 yemek kaşığı un

Sütü , nişastayı ve unu bir tencereye alarak kısık ateşte topaklanmasını önlemek için sürekli karıştırarak pişiriyoruz. Sonrasında Şurubunu iyice çekmiş Etimeklerin üzerine döküp Dolapta soğumaya bırakıyoruz. Tatlımız soğuduğunda 2 paket kremşantiyi arka tarafında yazılan ölçülerde hazırlıyor ve en üste dökerek müthiş kadayıfımızı tamamlamış oluyoruz. Alttaki şekerli şurupla, üstteki yağlı ve tatlı kremşantiyi orta taraftaki şekersiz kremanın nasıl dengelediğine hayrret edip, daha fazla şaşırmadan tatlımızı midemize doğru hoş bir gezintiye çıkarıyoruz. Aman kaybolmayın sakın. Bu arada gezintiden önce tatlıyı bir gece dolapta tutarsak daha bir güzel olur.

 

 

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    krevue

    May 21, 2012

    bütün gün okuyabilirim burayı.

    Cevapla

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.