Kremalı mantarlı tavuk çorbası

24

Aralık
2015

Kremalı mantarlı tavuk çorbası

Yazar: hiko  |  Kategori: Çorbalar  |  Yorum: Yok   |  4.969 Kişi Tarafından

mantar çorbası
Buzdolabı!

evimizde ki bebek kutsalı. Gün onun önünde başlar, bazen içindeki raflara kadar iner ve nihayet zaman zaman önünde uyuklamalarla tamamlanır. “Duru lütfen dolabı açıp durma” sözüm hırçın bir ” üf anne yee! sn ztn n anlrsnk yaa ” anlamına gelen, kapağını çarparak kapatma ile kesiliverir. Hayır elime bir liste tutuşturup “anni bak bunlar kalmış dolapta ve bunlarla şu yemekler yapılabilir” dediği de yok ki mutlu olayım bu durumdan. Geçiyor önüne dakikalarca bakıyor ve sonra beğendiği bir sebze ya da meyveyi dişleyip evin bilimum köşelerine bırakıyor. Meraklanmayın hepsi yıkanmış. Oysa hemen onun elinin altında hiç de soğuk olmayan taptaze meyveler var. Ama yok. O dolap kapağı illaha açılacak. Baktım tüm uyarılarıma rağmen durum değişmiyor. Ben de ne yapıp edip bunu fırsata çevirmeyi başardım. Diyelim en basitinden menemen yapıyorum
-Duru bana domates verir misin?
hooopp elimde
– Duru bana biber verir misin?
hoop o da elimde
tamam biraz uzun sürüyor yemek faslı ama ne yapayım hem eğleniyor hem de bana yardım ediyor. Hem de buzdolabına yasal yollardan ulaşmış oluyor. Şimdilerde dolap hevesi kırılmadı değil. Yamak olmak bizimkini fazla zorladığından olabilir bu 😀

Çorbaya dönecek olursak;

Mantarları gelişi güzel parçalamak Duru’dan

Kalanı benden.

  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • yarım paket kültür mantarı
  • 2 kaşık un
  • 1,5 litre su
  • 1 adet tavuk baget ( çorba da yağlı beyaz eti sevdiğimizden bunu kullanıyoruz. Normalde tavuk göğsü kullanılır çorba tariflerinde.)
  • 1 paket krema
  • Tuz ve karabiber

Giriş:

Tavuğu 1,5 litre su ile haşlıyoruz. Mantarları doğruyoruz. haşlanan tavuğu ılındığında didikliyoruz. Didik didik ediyoruz onu. Parça pinçik bırakıyoruz.

Gelişme:

Tereyağını kızdırıyoruz, Mantarları ekliyoruz. Mantarlar yumuşayana kadar karıştırarak 5-6 dakika pişirip Un katıyoruz.. Düşük ateşte, sürekli karıştırarak 5 dakika daha pişiriyoruz. Tavuk suyunu mantarlı karışımın içine katıyoruz. Orta ateşte, kıvamı koyulaşana kadar, yaklaşık 5 dakika karıştırarak pişiriyoruz.  ( Bu kısımda ben mantarları rondodan geçirdim. Çünkü Duru mantarları çiğnemeden yutmaya çalışıyor )Tuzunu ve Tavuk etlerini ekliyor ardından sürekli karıştırarak pişirmeye devam ediyoruz. Şimdi son dokunuşu yapmanın vakti . Krema!

Kremanın kesilmemesi için iki yöntem kullanıyorum ben.

  1. yöntem de kremayı yavaş yavaş eklerken hızlı hızlı karıştırarak kesilmesini önlüyorum
  2. yöntem de ayrı bir kaba önce kremayı ekleyip üzerine çorbadan az az alıp kremayı yavaş yavaş ısıtmış oluyorum ve sonrasında çorbaya ekliyorum.

Çorbaya kremayı ekledikten sonra 1 taşım kaynatıp altını kapatıyoruz.

Sonuç

Bu çorbaya karabiber gerçekten çok yakışıyor. Mümkünse değirmende taze çekilmiş karabiber ekleyebilirsiniz.

Biberiye bu çorbaya çok yakışıyor. Bir tutamı iş görecektir. Ufak ufak doğrayıp içine ekleyerek karıştırabilir ya da servis yaparken çorbayı süsleyebilirsiniz.

Bu çorbaya kıtır ekmek kırıkları da çok yakışıyor.

Ama Kremalı mantarlı tavuk çorbası na hazır mı şimdi bu? lafı hiç yakışmıyor teveccühünüz! yakışır mı hiç? Hazır çorba halt etsin onun yanında. Duyunuz bay şeker surat. Hiko hazır çorba yapmaz!

yani genellikle 😀

 

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.