balkabağı çorbası - Yanık Tencere

5

Mart
2012

balkabağı çorbası

Yazar: hiko  |  Kategori: Çorbalar  |  Yorum: Yok   |  2.272 Kişi Tarafından

Çakma caponum her ne kadar karşı çıksa da ben genede bildiğimi okudum ve yaptım çorbamı. Her zamanki gibi içinde ne olduğunu sordu. Bende ona içinde patates, soğan ve havuç bulunduğunu söyledim. Doğal olarak  sözlerimi yemedi. Benden kabak tabağını getirmemi istedi. Meğersem saymış kabak dilimlerini 8 yerine 7 dilim olunca da  foyam meydana çıkmış oldu.  Sözlerimi yemese de kabak çorbasını soluksuz yedi bitirdi.

Günlerden pazartesi olduğu için çenemi çok açamadım. Çünkü koltukta yamulmuş durumdayım. Birazdan kalkıp fotoğraf makinama uzanmam gerekecek. offf offf pazartesilerden nefret ediyorum.

1 litre su

1 orta boy patates

1 orta boy soğan

1+1/2 su bardağı balkabağı rendesi

1 yemek kaşığı tereyağı

2 yemek kaşığı krema

karabiber

tuz

Patates ve soğanı rendeleyip, kabaklarla birlikte 1 litre suyun içinde kaynamaya bırakıyoruz. Kaynarken çıkan köpüklerini, kaşık yardımıyla tencereden atıyoruz.Kabaklar 10 dakika kadar sonra yumuşamaya başladığında blender yardımıyla içerisindeki malzemelri püre haline getiriyoruz. Küçük bir tavada tereyağını eritiyor kısık ateşte bir kaşık unu kavuruyoruz. Üzerine çorbadan aldığımız suyu ekliyor ve sonra çorba tenceresinin içine boşaltıyoruz. Bu çorbamızı daha kıvamlı hale getirecek. Blender yardımıyla çorba pürüzsüz olana dek kısık ateşteyken karıştırıyoruz. Son olarak 2 yemek kaşığı kremayı, tuzunu ve karabiberini katararak çorbamızı sonlandırıyoruz.

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.