karpuz granita - Yanık Tencere

29

Haziran
2012

karpuz granita

Yazar: hiko  |  Kategori: dünya mutfakları, Tatlılar  |  Yorum: Yok   |  2.795 Kişi Tarafından

Terliklerimizden fırlamış ayaklarımız yere basar halde koşa koşa giderdik bakkala. Buzlaş bizim için yaz aylarının vazgeçilmezi olsa da annemizden hep azar yerdik” pis kızım o, almayın şunu” derdi hep. Ne cuçi nede ben anne sözünü dinler her seferinde bakkalın yolunu gizli gizli arşınlardık. Şimdi büyüdük. Ayağımızda koşmaktan habire dışarı fırlayan terliklerimiz, çırpı bacaklarımızdan kaymasın diye sürekli çekiştirdiğimiz taytımız, aralıklı garip dişlerimiz ve kulağımızda annanemizden hatıra yünden küpelerimiz yok. Ama hala çok seviyoruz buzlaşı. İtalyanlar da seviyor olacaklar ki farklı bir adla karşımıza çıkıp bu Granita diyebiliyorlar. Granita yada Buzlaş ikiside aynı anlama çıkıyor sonuçta;  gizlice yenen şekerli meyveli buz. Bunları yazarken benimki su oldu, ama yılmak yok yeniden dondurup afiyetle mideme indireceğim.

2 dilim karpuz

2 yemek kaşığı şeker

süslemek için nane

Şanslıyım ki pamuk annem bana hediye olarak meyve sıkma makinesi aldı. Karpuz dilimlerini bu sayede zahmetsizce posasından ayırabildim. Sizin makineniz yoksa bileklere kuvvet demekten başka çare yok. Karpuzu bir kez delikli süzgeçten ve birkez de tülbentten geçirdikten sonra posasından ayırabilirsiniz. Sonrasında şekeri ilave edip , geniş bir kaba dökebilir donması için 4 saat bekleyebilirsiniz. Donan granitayı çatal yardımıyla kazıyarak dondurma kaselerine alabilir sonrasında naneyle süsleyebilirsiniz.

Yada şekerli karpuz suyunu buz kaplarında dondurabilir, donma işlemi tamamlandıktan sonra blender de nane ile beraber buzu parçalayarak granitayı tamamlayabilirsiniz. Ben tercihimi ilk seferden yana kullandım. Çünkü buz kalıplarına her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyorum. Afiyet olsun.

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.