Ege ve Akdeniz'in vazgeçilmez altın sıvısı - Yanık Tencere

16

Kasım
2011

Ege ve Akdeniz’in vazgeçilmez altın sıvısı

Yazar: hiko  |  Kategori: faydalı bilgiler  |  Yorum: Yok   |  17.422 Kişi Tarafından

” Zeytin ağacının vazgeçtiği yerde akdeniz biter!”

George Duhamel

Ege ve akdenizde birçok köyde kahvaltıda üzerine kekik ve kırmızıbiber serpilmiş zeytinyağı ve zeytin baş köşededir.Yemekler zeytinyağlıdır. Temizlikte köylüler kendi yaptıkları zeytinyağı sabununu kullanır. Gerektiğinde de geceleri aydınlatma amaçlı kullanılır. Şimdi biz mutfak tarafına geçelim;

Altın sıvının ege ve akdenizde vazgeçilmez üstünlüğü hemen hemen her yemekte kullanılmasına bağlıdır.Özellikle ege kıyılarında bulunan otlar ve benimde zaman zaman sitemde size yayınlayarak verdiğim gibi sarımsaklı, limonlu zeytinyağıyla servis edilirler. Bu otların içinde Ebegümeci,  turpotu, kenger, ısırgan, labada, kuşotu, deniz börülcesi, arapsaçı gibi otlar vardır. Zeytinyağının bolca kullanıldığı bölgelerde sağlıklı ve uzun ömürlü insanların sayısı çok fazladır. Bunun sırrı zeytinyağına, sebzelere, otlara ve balığa dayalı bir beslenme olarak açıklanabilir.

Türkiyede zeytinyağı Samsun-İskenderun hattının batısında bulunan bölgede de yoğun olarak kullanılır. Bu durumun tek istisnası Gaziantep yöresidir. Ama Ege bölgesinde bizler güne zeytinyağıyla merhaba deriz. Soframızın baştacıdır o. Miğdelerimiz kabul etmez bizim mısırözü yada diğer başka yağları. Kızartmalarımızda bile zeytinyağı kullanırız.

Dünyada zeytinyağlı yemekler başlangıç yemekleri olarak tüketilirken Türk mutfağında ana yemekler arasında kabul edilir.

Zeytinyağını saklama koşulları: Güneş ışığından uzak, oda sıcaklığında ve nem almayacak şekilde ağzı kapalı olarak saklanmalıdır.

“Eğer olmasaydı zeytinyağını icat etmek zorunda kalırdık.”

Publio Viola

 

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.