fırında pastırmalı yumurta - Yanık Tencere

24

Nisan
2013

fırında pastırmalı yumurta

Yazar: hiko  |  Kategori: kahvaltılık  |  Yorum: Yok   |  3.235 Kişi Tarafından

pastırmalı yumurta

Pastırma evimize çok sık giren bir besin maddesi değil. Geçenlerde markette dolanırken şu yazımda daha önce denediğim yumurtalı salam çiçeklerini birde bu muhteremle deneyeyim diye bir el atmış bulununca, yapıverdim önüme ilk çıkan kahvaltı vaktinde. Benim şeker surat hiç sevmez pastırmayı. Sebebi kötü kokmasından başka birşey değil. Ama yumurtalı olunca sesini çıkarmadı hepsini yuvarlayıverdi midesine. Yanına şöyle mis gibi bir çingene pilavı yapmak istesem de tembelliğim yine öne çıktı. çökelek peynirine baharat katıp sızma zeytinyağıyla masaya sürüverdim. Gerisi zeytindi, peynirdi baldı reçeldi işte. Reçelleri ben yaptım demek isterdim ama inşallah büyüyünce. bebek değil ben büyüyünce 🙂

pastırmalı fırında yumurta

2 kişilik için;

4 dilim pastırma

2 ince dilim ekmek

2 ince dilim domates

karabiber

tuz

Fırınımızı önceden yani 5 dakika önceden çalıştırıyoruz. Ben 250 °C yi bastım ki çabucak pişsin. 3 dakikada tamamdı zaten. Fotoğraflardan anlaşılacağı gibi az daha bekletsem mangal kömürü olabilecek seviyede pişmişti pastırmalar. Allahtan yumurtanın sarısı tam istediğim gibi olmuştu.

pastırmalı fırında yumurta 1

2 adet sufle kabının dibine ekmekleri, üzerlerine domatesi ve en üstede ortada boşluk kalacak çekilde pastırmaları diziyoruz. Her sufle kabı için 2 pastırma dilimi yetecektir. Sonrasına yumurtaları ortadaki boşluğa, kırıp kapları fırına şutlamak kalıyor. Tuzu istediğiniz aşamada dökebilirsiniz. Karabiberide fırından çıktıktan sonra serpiyoruz. Değirmenle ama iyi mi. Öyle toz halde değil.

pastırmalı fırında yumurta 2

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.