etli arapsaçı - Yanık Tencere

9

Aralık
2011

etli arapsaçı

Yazar: hiko  |  Kategori: ege otları, Et Yemekleri  |  Yorum: 2  |  3.310 Kişi Tarafından

 

Server taşımak zorunda kaldığım için yazı yazamaz oldum. Sağolsunlar hiçbir halt içinde yardımcı olmadılar. Kendi başımaydım, ama şeker suratlım el atınca duruma iş değişti. Arapsaçını yapalı üç gün oldu ama yazısını şimdi yazabilmek nasipmiş.İş yerinde öğle tatili ve ayçiçek yağıyla yapılmış yemekler beni bekliyor. Kusura bakmayın kardeşler midecağızım alışkın değil size. Biraz olsun yesem sizi biliyorum alışacağım ve yaza ton balığı tadında merhaba diyeceğim. Sonrada vay efendim bu elbisenin modeli çirkin de , rengi beni şişman gösterdi de gibisinden palavralar sıkacağım. Halbuki misler gibi elbise, rengide enfes ama böyle büyük tüp gibi olursan anca sana tüp örtüsü yaraşır hanım kızım. Kime mi sesleniyorum. Kendime, vallahi kendime. Velhasıl buda demek oluyor ki öğle yemeğini gene salatayla geçiştireceğim. Oysa olsa ya şöyle zeytinyağlı bir arapsaçı. Gerçi arapsaçı dediğin kuzu etiyle yapılır ama  dana etlide ağızlara layıktı doğrusu. Yanınada tazecik ev yoğurdu ohh değmeyin keyfime.

 

750 gr arapsaçı

250 gr dana kuşbaşı

1 büyük soğan

zeytinyağı

1 çay bardağı su

tuz

   Tencerenin dibine ince bir tabaka olarak kaplayacak şekilde döktüğümüz zeytinyağını hafif kızdırıyor. Sonrasında soğanı küp küp doğruyor ve pembeleşince ,kuşbaşı dana etlerini ekliyoruz. Dana etleri pişmeye durduğunda tencerenin kapağını kapatıp etler suyunu çekene dek tutuyoruz. Çünkü dana eti zor pişer.Etler piştiğinde ,henüz yıkayıp doğradığımız arapsaçlarını suyu süzülmeden azar azar  ekleyip kavuruyoruz. Şimdi 1 çay bardağı suyu ekliyor ,çok az tuz katarak yemeğimizi pişmeye bırakıyoruz. Afiyet bal şeker olsun efem.

 

 

yorumlar:

2 Yorum Yapılmış!

  Gülnur Ölçer

  Ara 18, 2011

  Bugün Yeni Asır Tv de sizi izledim.Başarınızı yürekten kutluyorum.Sitenizi sık sık ziyaret edeceğim bugünden sonra.Ve arkadaşlarıma ,öğrencilerime tavsiye edeceğim.Sevgilerimle.
  Gülnur Ölçer.

  Cevapla

   hiko

   Ara 22, 2011

   sitemi öğrencilerinize tavsiye etmek istemeniz benim için çok büyük bir gurur. teşekkür ederim.

   Cevapla

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.