arapsaçlı börek - Yanık Tencere

9

Aralık
2011

arapsaçlı börek

Yazar: hiko  |  Kategori: börek-mörek  |  Yorum: Yok   |  4.644 Kişi Tarafından

Bugün canım çekti öğle tatilinde gel tavla atalım , iki dakika laflayalım söylemlerini işim var diyerek reddettim. Koşa koşa bakkala gidip ceket cebime saklamak üzere biri fıstıklı diğeri bol sütlü iki tane enfes çikolata aldım. Kimsenin olmadığı bir yerde mideme indirirken onları, kendimden iğrendim. Yuh. tam iki kare çikolatayı 10 dakika içinde mideme indirmişim. Aferin hiko ye ye, bol bol “K” olsun bunlar sana. Şimdi eve gitde yok egeliyim de, zeytinyağsız yemek yemem katiyyen de. Hıh sevsinler.
Neyse efenim böreğimi arapsaçlı ve izmir tulum çökeleğiyle yaptım. Bide zeytinyağıyla tabiki. Yiyene bal şeker olsun. Afiyet olsun. Afiyet olsun ama “K” olmasın.

300 gr arapsaçı

1 soğan

250 gr çökelek

tuz

3 yufka

1 çay bardağı zeytinyağı

1 çay bardağı yoğurt

üzeri için susam ve 1 yumurta sarısı

Arapsaçlarını 3-4 su yıkadıktan sonra ince ince doğruyor ve yine incecik doğruyor içine çok az tuk atıp çökelekleride ileve ederek karıştırıyoruz. Böreğimizin içi tamamdır.

1 çay bardağı zeytinyağı ve 1 çay bardağı yoğurdu bir kapta güzelce karıştırıyoruz. Masanın üzerine yufkanın birini serip, sekiz eşit parçaya bölüyoruz. Her parçanın üzerine yoğurtlu zeytinyağından sürüp elimizle dağıtarak bir tutam arapsaçlı içten koyuyor ve sigara böreği sarar gibi yuvarlıyoruz. Bu işlemi yaparken; önce kenarlarını içe doğru kıvırıyor sonrada kalın uçtan köşelerin birleştiği yere kadar elimizle sarıyoruz. Biraz tombişçene böreklerimiz olacak. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsimizin üzerine yerleştirdiğimiz böreklerimizin sivri uçlarını yoğurtlu karışımla gövdeye yapıştırabiliriz. Şimdi üzerine yumurta sarısı sürüp susam döküyor ve fırında 20 dakika kadar üzeri kızarana dek pişiriyoruz. Sıcak yada soğuk …indirin gitsin mideye.

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.