çikolatalı sufle - Yanık Tencere

8

Ağustos
2011

çikolatalı sufle

Yazar: hiko  |  Kategori: pastalar-kekler  |  Yorum: Yok   |  3.603 Kişi Tarafından

Sizi dehşete düşüren bir tarifle daha karşınızdayım. Tatatataaaam ! (buradaki müziğin sesini ben duyabiliyorum) İşte huzurlarınızda dışındaki yumuşacık kekiyle ısırılmayı bekleyen, içerisindeki sıcacık akışkan çikolatasıyla bizleri büyüleyen tat. SUFLEEEEEEE!

3 kare çikolata

3 yemek kaşığı tereyağı

1 çay bardağı un

1 çay bardağı toz şeker

1 tutam tuz

2 yumurta

Önce çikolata ve tereyağını benmari usulu eritiyoruz. Kardeş nedir bu benmari tanımayız etmeyiz diyorsanız. Telaşa gerek yok açıklayalım. M.ö 3442 yıllarında ingiliz mari sokakta yürürken vitrinin birindeki çikolataları, yolun kenarında akmakta olan nehri ve manavdaki meyveleri görüp gözlerini pörtletmiş. Tam bu sırada kafasının üzerindeki ampülde yanmaya başlamış. AKP li falanda değilmiş zaten. Demiş ki mari – ben bununla çok iyi bişey yapayım da milletin dibi düşsün. Hemen manavdan bir kilo çilek istemiş. Sonra gitmiş marketteki çikolatalardan da bir miktar alıp ayaklarını vurdura vurdura eve koşmuş. Nayk ayakkabılarını ayağından fılatıp. Oturma odasındaki bangoda sıvamış bileklerini çıkarmış ısıya dayanıklı kaplarından birini. Bi tencereye su doldurmuş, üzerine; içinde çikolata kırıkları bulunan kabını yerleştirmiş. Ocağın altı yandıkça çikolatanında suya değmdiği halde eridiğini görüp – ahha, işte budur! demiş. sonrasında çileklerini erimiş çikolata ile kaplayıp bir güzel midesine indirmiş. Ahanda bunu herkesçiklerle paylaşmam gerekli diye düşünüp basını masını çağırmış. Gerçi masınlar gidememiş bu değişik toplantıya ama olsun. Basın oradaymış sonuçta. Herkesler ekranlarına adapte olmuş 70 milyon kişi onu izlerken sergilemiş o müthiş marifetini. En sonunda herkese o çileklerden ikram edip yemelerini sağlamış. Birçokları mutluluktan gözyaşı dökmüşler. Akan sular sel olmasın diye yayını kesmek gerekmiş ve mariye son birşey söylemesi gerektiğini söylemişler oda “ben mari” deyip lafını tamamlamış. İnsanların aklında bu öyle yer etmişki suyun değmediği bir kapta çikolatayı eritmeye benmari usulü demişler.

Neyse biz tarifimize keskin bir dönüş yapalım; unu, tuzu, şekeri ve yumurtaları güzelce çırpıp erimiş çikolataları da katarak çırpma işlemimizi tamamlayalım. Sufle kaplarımızı tereyağıyla yağlayıp karışımı içine dökelim ve 200°C ye ayarlı fırınımızda 8 dakika boyunca pişirelim. Eğer fazla pişirirsek içeisindki çikolata katılaşır ve suflemiz çikolatalı keke döner. Dönmesin lütfen.

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.