elmalı turta - Yanık Tencere

20

Mayıs
2012

elmalı turta

Yazar: hiko  |  Kategori: pastalar-kekler  |  Yorum: Yok   |  2.754 Kişi Tarafından

Dün işten eve dönüp hızlıca bir kabak yemeği yapıverdim. Bugün Özlemden öğrendiğime göre kalorisi en az olan sebzelerden biriymiş. Yemekten sonra çabucak hazırlanıp eski işyerinden sağlam dostlarımızla birlikte voleybol oynamaya gittik. Akşam saat dokuz buçukta başlayan maç on buçuğa dek sürdü. Geleceğim diyen arkadaşlar gelmeyince takımları dörder kişiden kurduk. E öyle olunca da k.mıza kadar ter içinde kaldık. Buradaki “k”nın anlam ve önemini bildiğinizi düşünüyorum. Tüm servisleri kullanmaktan mosmor olmuş kollarla eve döndüğümde, yılmayarak, resimde görmüş olduğunuz enfes turtayı hazırladım. Hazırladım ama yatar yatmaz sabah olmayaydı iyiydi.

Hamuru için

3 su bardağı (silme) un

1/2  paket tereyağı

1/2 çay bardağı soğuk su

1 yumurta

2 yemek kaşığı toz şeker

1/2 çay kaşığı tuz

Yumurtayı derin bir kabın içinde mikser yardımıyla çırpıyoruz. Üzerine 3 bardak unu, şekeri, tuzu, buz gibi soğuk suyu,  ve önceden ufak ufak doğradığımız tereyağını atıyoruz. Şimdi bileklere kuvvet, hamuru yoğuruyoruz. Bu işlemin sonunda, elde açılmaya oldukça müsait güzel bir hamurumuz olacak.

Elmalı püre için;

6 adet elma

2 yemek kaşığı şeker

1 tatlı kaşığı tarçın

Elmaların kabuklarını soyup çekirdekli kısımlarından temizliyoruz. Ufak parçalar halinde olacak şekilde  rondodan geçiriyoruz. Küçük bir tencereye döktüğümüz elmaların üzerine şekeri serpiyor ve kısık ateşte iyice yumuşayana dek pişiriyoruz. Bu yaklaşık 10 dakika kadar sürecek.  sürenin sonunda elmaları el blenderi vasıtasıyla püre haline getiriyoruz. Üzerine 1 tatlı kaşığı tarçını serpiştirerek iyice karışmasını sağlıyor ve soğuması için dolaba kaldırıyoruz.

İçi için

5 elma

1 çay kaşığı tarçın

Hamuru iki eşit parçaya bölüyoruz. Birinci parçayı oklava yada merdane yardımıyla  kalıbımızın kenarlarından çok fazla taşmayacak şekilde 3-4 mm’ lik bir hamur şeklinde açıyoruz. Kalıbımızı tereyağı kullanarak, turtanın kabından kolayca çıkabilmesi için yağlıyoruz. Hamuru kalıba yerleştiriyor hamurun dibini iyice pişebilmesi ve pişerken kabarmaması için deliyoruz. 5-10 çatal darbesi işimizi görecektir.  Bu şekilde 180° C ısıtılmış fırında 10 dakika kadar pişiriyoruz. Şimdi artık iyice soğumuş olan elmalı püreyi ön pişirmeden geçen hamurunun üzerine döküyor ve üzerini düzeltiyoruz.

İçi için

5 elma

1 çay kaşığı tarçın

Kabuklarını soyup içini çıkarttığımız elmaları gelişigüzel çok küçük parçalar olmayacak şekilde kesip tarçınla ovalıyor ve pürenin üzerine yayıyoruz.Hamurun kalan yarısını açıp elmaların üzerine seriyor ve fazlalıkları oklava yardımıyla kesiyoruz. Bu şekilde 180° C ısıtılmış fırında 25 dakika kadar pişiriyoruz.  Turtamız hazır.

edit: Ben pişirmeden önce renkli şeker hamuruyla irili ufaklı yuvarlaklar yaptım.

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.