Elif Korkmazel ile California Cevizi etkinliği - Yanık Tencere

27

Mart
2017

Elif Korkmazel ile California Cevizi etkinliği

Yazar: hiko  |  Kategori: midesel etkinlikler  |  Yorum: Yok   |  5.276 Kişi Tarafından

 

18. Mart 2017 tarihinde Hilton otelinde California Walnuts sponsorluğunda Elif Korkmazel ve Diyetisyen İpek ağcanın katılımıyla gerçekleşen muhabbet dolu bir etkinlikteydim. “Moms Of Turkey” açılış lansmanından hemen sonra koşa koşa yetişmeye çalıştığımdan çenem onca harran gürranın etkisiyle bir açıldı ki sormayın gitsin. Keşke kendisi için ayrı bir sandalye isteseymişim. Blogumun hikayesini kısaca anlatayım dedim, ancak susmayı pek beceremedim. 😳

Diyetisyen İpek Ağaca cevizin faydalarını anlattığı konuşmasında cevizli yiyecekler bize eşlik etti. Konuşmadaki  bebek beslenmesindeki yeri özellikle daha önce çok faydasını gördüğümü düşündüğüm bir konuydu ki Duru’nun sağlığı için Doktorumuzun da tavsiyesiydi:

Türk insanı çerez olarak en çok cevizi tüketiyor ve bunu daha çok sağlıklı olduğu için yapıyormuş. Ağzımızın tadını da bildiğimiz bir gerçek.Ceviz, Omega 3  açısından en zengin ağaç yemişiymiş.

Yüksek Omega 3 alımının, kalp-damar hastalıkları riskini azalttığı belirlenmiş.

Ceviz, yaygın olarak tüketilen yemişler ve yer fıstıkları arasında en yüksek oranda polifenol içeriğine sahipmiş. Polifenollerin büyük çoğunluğu antioksidan olduğundan kalp hastalıkları ve kanserden korunmada güçlü bir rol oynadığı bilinmekteymiş.

Beslenme düzenine eklenen ceviz, bireylerin kilo almasına neden olmazmış. Hem sağlıklı beslenecek hem de kilo almayacağız, düşünsenize.

Düzenli ceviz tüketimi hdl kolesterolü ve apolipoprotein-b’yi düşürmeye yardımcı oluyormuş. Kolesterol sorunum var evet bu yaşta (doktor tempolu yürüyüş önerdi ama beni biliyorsunuz)

Yüksek miktarda ceviz tüketimi, kadınlarda tip 2 diyabet riskini azaltıyormuş artı bağırsak düzeni için de oldukça faydalıymış. 😉

Ceviz dahil olmak üzere daha yüksek miktarda yemiş tüketiminin, ileri yaşlarda alzheimer gibi hastalıkları önlemede etkili olduğu; genel bilişsel kabiliyette iyileşme sağlayabildiği belirlenmiş.

Bebeğinizin her hangi bir alerjik hikayesi yok ise 12 aydan itibaren beslenmesine dahil edebilirsiniz. Ben irmik, ceviz ve pekmez ile oldukça besleyici bir muhallebi yapıyordum Duru için, siz bunu meyve, tarçın ve bal ile de zenginleştirerek kendinizinkini oluşturabilirsiniz.


Gel gelelim şu arkamda görmüş olduğunuz gül yüzlü kadına. ( Tüm gece bir sürü tabak gelip gitti önüme, o göbüşümü mazur görünüz lütfen) Gecenin yıldızı olup hepimizin gözlerinden kalpler çıkarmayı başarmış güler yüzlü, esprili, güçlü ve güzel Elif Korkmazel. Kendisi mini bir show yaparak  cevizli hurmalı toplar yaptı. Şeker içermeyen bu toplar diyet zamanlarında canı tatlı çeken bünyeler için hafif bir kaçamak olmak için bire bir. Küçüklerimiz için de biraz daha süsleyerek abur cubur haline getirilmeye açık bir tarif. Misal ben çikolata ile kaplamayı düşünüyorum. Zaten Elif Korkmazel de bayramda şeker yerine sunulabilir bu tatlılar öyle değil mi diyerek fikir vermişti bizlere.
Ayrıca Elif Korkmazel Cevizin saklama koşulları hakkında da bize bilgilendirme yaptı; uzun süre yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında bozulurmuş ceviz. Isı cevizdeki yağın yapısını değiştirerek, istenmeyen kokulara ve tatlara yol açarmış. Cevizimiz vernik kokusu veriyorsa, bu bozulduğu anlamına gelir. Cevizi satın aldıktan sonra, onları saklamak için en iyi yer, kullanım amacına göre buzdolabımız veya dondurucumuz.  Cevizi hemen kullanacaksak, buzdolabımıza, bir ay veya daha uzun süre saklayacaksak, dondurucuya. Eğer hemen tüketmeyeceksek de tazeliğini kaybetmemesi için kabuklarından kurtulmak yok.

Gecede bizlere sunulan yiyecekler gerçekten harika görünüyorlardı. Ama Özellikle Çikolatalı dondurma ve frambuaz sos ile servis edilen Cevizli turtaya hem görünüş hem tad olarak bayıldığımı itiraf etmem gerekecek. Hilton Oteli şefine de bu güzellik için çok teşekkür ediyorum.

Tüm Organizasyon için California Walnuts ‘a , Promedia ekibine, Elif Korkmazel’e, Diyetisyen İpek Ağaca’ya ve misafirperverliği için Hilton oteline teşekkür ederim.

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.