5 malzemeli börek

3

Kasım
2013

5 malzemeli börek

Yazar: hiko  |  Kategori: börek-mörek  |  Yorum: Yok   |  3.034 Kişi Tarafından

börek

Doğumdan sonra aldığım kiloları veremedim. Dolabımdaki hiçbir kıyafet bana olmuyor. Sırf pes etmek gibi olmasın diye yeni giysiler almaya karşı çıkıyorum. Ve tamda bunun üzerine size 5 malzemeli börek tarifi veriyorum. Tezada bakarmısınız. Kıç baş almış başını giderken, kurban bayramında kendimi büyükbaş olarak zor kurtarmışken ve kilo almayacağıma dair hamilelikte girdiğim tüm iddaları sonuna kadar kaybetmişken, size börek tarifi veriyorum. Ama tarifi şeker surattan olunca yayınlamasam olmazdı şimdi.  Geceyi bal yanakla oldukça tempolu geçiren bendeniz sabaha kahvaltı sofrasında üzerinden sıcacık dumanlar tüten alabildiğine tombik (benden bile) bu enfes böreği ve kahvaltıyı görünce nasıl sevindim tahmin edersiniz. Geriye şimdi bu tarifi yayınlamak kalıyor. düşünün bir kere benim şeker surat bile yaptıysa siz hayli hayli yaparsınız.

5 yaprak yufka

1 su bardağı yoğurt

2 çay bardağı zeytinyağı

1 büyük soğan

1 büyük patates

Hazırlık olarak patatesi soyup rendeliyor, soğanı küp şeklinde doğrayıp baharatlayarak kenarı alıyoruz. Bu arada yoğurt ve zeytinyağını çırparak yufkaların üzerine sürmek için hazır ediyoruz.

Şimdi böreği yapmaya başlayabiliriz.

Önce yapışıp moralimizi bozmasına engel olmak için borcamı zeytinyağıyla yağlıyoruz. Şimdi ilk kat yufkayı düz şekilde borcama yerleştiriyor, artan kısımları borcamdan dışarı sarkıtıyoruz. İşlem tamam olduğunda yoğurtlu yağ karışımından az bir kısmı tüm yufkaya yayıp ikinci yufkaya geçiyoruz. İkinci yufkayı elimizle büke büke, karman çorman serip üzerine yoğurtlu karışımdan sürüyoruz. Sonrasında patatesli için yarısını yayıyor ve üzerine gene bükerek bir kat daha yufka seriyoruz. Yoğurtladığımız bu yufkanında üzerine patatesli harçın kalanını dökerek işleme devam ediyoruz. Son iki katıda sadece yufka ve yoğurtlu karışımdan yapıyoruz. en üstede yoğurtlu karışımdan sürmeyi unutmuyoruz ama. bu yufkaların kızarmasını sağlayacak. hadi bakalım afiyet bal şeker olsun.

 

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.