közlenmiş patlıcan çorbası

23

Temmuz
2013

közlenmiş patlıcan çorbası

Yazar: hiko  |  Kategori: Çorbalar  |  Yorum: Yok   |  2.674 Kişi Tarafından

patlıcan çorbası

Zaten tembeldim şimdi hepten teneke oldum. 2 saatte bir bal yanaklıya tam hizmet götür sonrada kendine vakit ayır birde bloga yazı yaz zor oluyor hakikatten. Ama o kadar tatlı ki mıncık mıncık mıncırasım geliyor, zor tutuyorum kendimi. Doktor bide yüzden öpmek yok dedi ya şeker suratlının bide annemin gözü hep bende. Öpmeyeyim diye nöbet tutuyorlar resmen. Bugün minik ayaklarda başlayan öpme maceram yanaklarda zirve yapacaktı ama annemin delici bakışlarına maruz kaldım. Kapıyı öpüverdim bende annem “deli” dedi ben bakmasam öpçektin dimi dedi. Öpçektim tabi. Hem nasıl.

Konuyu közlenmiş patlıcan çorbası na bağlamanın şiirsel bir yolunu bulamadım. 10 dakika sonra uyanması muhtemel bal yanak yaygarayı koparmadan önce yazıyı tamamlamam gerekiyor. Bu yüzden sakın patlıcandan da çorba olurmuş demeyin. Herşeyin çorbası olur. Hemde nefes olur. Hele patlıcandan enfes olur, hafif olur, kolay olur.

4 tepeleme yemek kaşığı közlenmiş patlıcan

1+1/2 litre su

tuz

1 yemek kaşığı tereyağı

2 yemek kaşığı un

2 diş sarımsak

1 ajda çay bardağı yoğurt

Tencereye tereyağ ve unu alıp biraz kavuruyoruz. Üzerine su ekleyerek bi çeşit unlu su yapıyoruz. bu garip gureba suyun içine közlenmiş patlıcanları ve sarımsakları ekleyerek kaynayana kadar pişiriyoruz. Tuzunu ilave ettikten sonra 5 dakika daha kaynatıp altını kapatıyoruz. Bundan sonrası sihirli el blenderinin marifeti. Karışımı bir güzel blenderden geçiriyoruz. Sarımsakları bütün bütün atmam tembellikten evet ama bakınız el blenderi nasıl şippadanak hallediverdi. Şimdi yapmamız gereken çorbaya yavaş yavaş yoğurdu ekleyerek blender yardımıyla karıştırmaya devam etmek. Çorba hazır. Afiyet olsun.

 

not: Ben üstüne fotoğrafta karizmatik dursun diye sızma zeytinyağı ekledim. Tereyağlı çorbaya zeytinyağıyla süs yapma fikri çok dahiyane değil kabul ama acelem vardı. Siz sakın ola benim gibi yapmayın. 1 kaşık tereyağını nane yada kırmızı pul biberle beraber kızdırıp öyle süsleyin.

 

 

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.