Ahşap Oyuncak Mutfak Yapımı - Yanık Tencere

8

Nisan
2017

Ahşap Oyuncak Mutfak Yapımı

Yazar: hiko  |  Kategori: bebeksel şeyler  |  Yorum: Yok   |  10.930 Kişi Tarafından

Duru’ya oyuncak almıyorum ben. Çevremin aldığı oyuncaklar yetiyor. Koca bir sepet dolusu oyuncağı var zaten. Çoğuyla nedense oynamıyor. Evdeki yastıklar, kırtasiye malzemeleri, benim ya da babasının kıyafetleri, kumaş parçaları, hırdavatlar vb. materyaller daha çok ilgi çekiyor, belki bir iki bez bebeği, pelüş hayvanları, arabası ve anneannesinin aldığı doktor çantası… Kendi oyununu kendi kurup oynuyor. Hafta içleri babasını hafta sonları ve akşamları beni oyunlarına dahil ediyor. Çoğu zaman doktorculuk, misafircilik, araba yarışçısı, süper kahraman, yemek şefi oluyor. Bu oyunlardan uzmanlık alanıma giren ve her akşam kesinlikle oynadığımız yegane oyun yemek yapma ile ilgili olanlar. Gerçek hayata adapte ederek onu benim çırağım yapalı çok oluyor. Buzdolabından istediklerimi çıkarıp veriyor, sofrayı kuruyor, hamur malzemelerini ekleyip, çırpıyor, salata için marulları koparıyor, meyve, sebze, bakliyatları yıkıyor… Liste uzar gider. Sandalyeye çıkıp yardım ettiğinde bana mutlu olduğunu belli ediyor. Sanırım hayata dahil olmak ve kendisine görev verilmesi özgüvenini arttırıyor. Mutfakta değil de çocuk odasında oynadığımızda halı üzerinde mahsusçuktan pişiriyor, minik bir bezin çevresinde oturup yiyoruz.
Son zamanlarda internette fenomen olan oyuncak mutfaklara kaydı gözüm. Bu mutfak Duru için ve hatta bizim için oldukça eğlenceli olabilirdi. Halı üzerinde pişen yemeklerinden ziyade kendi mutfağında pişirebilirdi yemeklerini. Havalara zıplatacak bir hediyeydi kuşkusuz.
Kararımı vermiştim. Bu oyuncak mutfaklardan biri Duru’nun olacaktı. Google amca da aramaya başladım. Fiyatlar yarım milyar civarında, daha ucuz olanlar pespaye, Çoğu vıcık vıcık pembe ve tonları, geneli çoğu oldukça hantal ve yer kaplayan cinsindendi. 2. El olanlar da pek faklı değildi. Bizim çocuk odamız küçük, kocaman oyuncak mutfağı alacak yer bulmak imkansız, bir mutfağa onca para dökmek bütçe sarsıcı, pembiş olması ise bizim düsturumuza ters olduğundan Eldeki malzemeler ile kendimiz yapmaya karar verdik. Karar verdik demeyelim şuna, bizim evin tamirat işleri benden sorulduğundan anası olarak ben yapacaktım o oyuncak mutfağı.
Öncelikle 2.el spotçuları dolaştım ama tam o zamanlarda annemin evindeki eski IMPERIAL Marka müzik setinin siyah sehpasını kullanabileceğim aklıma geldi.

(Fotograf internetten alındı, bizimki de ortalama olarak böyle görünüyordu)

İlk iş olarak gerekli malzemeleri toparladım:

Evde var olan Kırmızı beyaz pötikareli kumaş
Pamuk annemden Metal tabak ( lavabo olabilecek boyda )
Hırdavatçıdan musluk kafası
Hırdavatçıdan minik bir çeşme başlığı
Metal, beyaz ve siyah renkli akrilik boya
Ahşap çerçeve ( fırının kapağı olacak)
Kulp ( fırına kulp olacak)
2 adet cd
Akrilik cilası
Malzemelerim tamamlandığında heyecanımda arttı. Satın alsaydım çöpe gidecek bir sehpayı geri dönüşüme kazandıramayacak, kızıma oyuncak mutfak yapabilmenin eşsiz gururunu yaşayamayacaktım. Yapana kadar bu kadar kolay bir iş olduğunu bilmiyordum. Sanırım tek zorlandığım marangoz seçimi oldu. Arabamız olmadığından Pazar arabasına yükleyip götürdüğüm her marangoz bunun için makineyi açamam deyip kestirip attı. En sonunda biraz uzak mesafede olan bir marangoza benim daha önce metal tabağın boyutlarını işaretlediğim şekilde bir delik açtırabildi eşim. Bu delik lavabo olacaktı. Musluğun takılacağı yerler de işaretliydi ve aynı marangoz sağolsun buraları da delmişti. Şimdi asıl iş başlıyordu. Ömrümde ilk defa akrilik boya yapacaktım. Şimdi düşündüğümde sanırım siyah zemin üzerine beyaz boya sürmek pek akıllıca bir fikir değilmiş. Sehpa mutlaka zımparalanmalıymış. Bir hafta sürecek boyama sonunda tüm dolap bembeyaz oldu. Yer yer kirli beyaz görünen yerler benim acemiliğime denk geldiğinden olsa gerek.
Beyaza bürünen dolabı akrilik cilası ile iki kat boyadım. Her kat boya ve her kat cila için 20 dk beklemek gerekiyor bunu unutmamak gerekli. Sonrasında metal tabağı renkli ve çiçekli olduğu için daha gerçekçi olsun diye düz metal rengine boyayıp akrilik cila ile son katı tamamladım. Tüm boyama işlemi tamamlandığında hali hazırda bende olan sıcak silikon tabanca ile musluk, lavabo ve bataryayı taktım. En üste sevimli görünsün diye üzerinde mandalinalar olan plastik çiçekli bir saksıyı astım. (Sonraları bu mandalinaları tek tek koparıp yemeklerine ekledi tabii Duru )
Fırın olacak kısımdaki boşluğu hareketli yapmak istedim ancak bunun için yeterli malzemem yoktu bende beyaza boyadığım ahşap çerçeveyi sabitledim. En altta kalan boşluğa da pötikareli kumaşı yapıştırdım. İki bozuk CD yi siyaha boyayarak ocak yaptım. Bunları da silikon tabancasıyla sabitledim. En son matkap ile fırın kulpunu taktığımda işim tamamlanmıştı. Mutfak bitmişti.

Ellerime sağlıktı helal olsundu bana. Yarım milyarlık mutfağı kendi ellerimle tam istediğim boyut ve renklerde hazırlamıştım. Şimdi en en en güzel kısmındaydı sıra. Sürpriz yapmak!
Gözlerini iki eliyle sımsıkı kapatan Duru mutfağı görünce o kadar sevindi ki. Nasıl tarif etsem bilemiyorum. Hemen mutfağının başına geçip hayali yemeklerini pişirmeye başladı. O gün bugündür de en sevdiği oyuncağı.
Sizin de evinizde işe yaramayan atıl durumda sehpalarınız, komodinleriniz varsa küçükleriniz için unutulmayacak bir sürpriz hazırlayabilirsiniz. İnsan isteyince yapabiliyor. Hayal edin yeter.

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.