yulaflı ve fıstık ezmeli kurabiye - Yanık Tencere

12

Ocak
2012

yulaflı ve fıstık ezmeli kurabiye

Yazar: hiko  |  Kategori: kurabiyeler- bisküviler  |  Yorum: Yok   |  2.916 Kişi Tarafından

Şeker suratlımla birkaç yıl önce aynı işyerinde çalışıyoruz ve sevgiliyiz. Ama işyerinde çaktırmıyoruz kimseye. naber bro? şeklinde takılıyoruz.Çok feci hasta olup burnuma tıpa takacak duruma geldiğim birgün işe gidemedim. Benim romantik japonum da jest olsun diye çiçek yollayamaya karar vermiş, ama adres yok. Bir şekilde işyeri kayıtlarında görünebileceğimi düşünerek isim soyisim taratması yapmış. Sonrada karşısına çıkan ilk hikoyu kenarı not alıp, şöyle afilli bir geçmiş olsun kartı yazarak evime yollamış. Akşama doğru beni babaannem aradı, hikocum koş gel sana bişey gelmiş diye. biraz olsun kendimi toparlamış olduğum için hemen evimizin çok yakınındaki babanneme yollandım. Babannem böyle gözleri yıldız yıldız olmuş karşıladı beni. Yaşasın hikoyada bir alıcı çıktı şeklinde bakışlar eşliğinde, bembeyaz çiçeğimi uzattı bana. Gelen çiçekçi vermeden önce hiko hanım burdamı diye sorunca babannem seviçle burdaaaaaa! deyivermiş. İsimlerimiz aynı çünkü, soyisimlerimiz gibi. sadece o diğer yarım yüzyılın hikosu. Doğal olarak Çiçeğin kendine geldiğini düşünmüş, dedemde gıcık olmuş bu duruma. Kim yollar ki acaba diye konuşmuşlar, babannem şu adamcağız bana geçen hafta pek güzelsin demişti o yollamıştır deyince dedem daha bir dellenmiş. O sana nasıl çiçek yollar deyince doksan küsür yaşında kıskançlık krizine girivermiş. Babannem zor sakinleştirmiş onu, sonradan çiçeğin kenarına iliştirilivermiş minicik kartı farketmişler. Yazılanları okuyunca ortaya çıkmış tabi herşey. Bu arada ben japon suratlımı anlatıverdim onlara ikiside onu görmeden sevdiler. Çok kibarmış dediler. Aman elinden kaçırma. Hiç kaçırırmıyım ben babannecim öyle bir kurabiye yaptım ki bir yere gidemez.

120 gr yumuşak tereyağı

2su bardağı un

1 bardaktan 1 başparmak kadar az yulaf ezmesi

2 tepeleme yemek kaşığı fıstık ezmesi

1 yumurta

1/2 su bardağı kuş üzümü

1 su bardağı şeker

1 paket kabartma tozu

   Tüm malzemeleri karıştırıyoruz, elde dağılan bir hamur elde ediyor ve minik yuvarlaklar yaparak 175°C de 15 dakika pişiriyoruz. Bu kadar basit işte. Malzemeleri hazırlayıp şekillendirmek beş dakika pişirmekse onbeş dakika. Daha kolay ne yapılabilir ki?

 

dip not:

iki gün sonra bir ellilik dedemi bucadaki forbes caddesinde elinde bir demet çiçekle görenler bu duruma şaşırmışlar. Üzerinde şirin bir gülümsemeyle kasıla kasıla yürüyormuş zira 🙂

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.