Trileçe

6

Temmuz
2015

Trileçe

Yazar: hiko  |  Kategori: dünya mutfakları, pastalar-kekler, Tatlılar  |  Yorum: Yok   |  2.738 Kişi Tarafından

Trileçe, Trileçe, Trileçe herkes trileçe hastası oldu son günlerde. Bloglar da postları, cafe menülerinde ismi, gazetelerde yazıları yazıla dursun, ben geçmişin tozlu sayfalarından çekip çıkardım asıl adı three milk cakes olan üç sütlü kekimi.

Zati zamanında şeker surata demiş idim: “Bi kere ye daha da yapamam ona göre”. Cidden yapamazmışım. Çok zor pişirmesi ay. Tabi sonradan o konsantre sütü evde ne hazırlayacağım? Krema kullanıveririm diye de aklımdan geçmedi değil, ama ne yapayım üşengeç bünyem bu enfes tatlıyı mutfağında ağırlamaya henüz hazır değil. Duru büyüyüp okula gitsin bakıcaz artık :mrgreen: Harici bu tatlıdan pişirip bana sunmak isterseniz midem size sonuna kadar açıktır. Ne demişler “mutluluk içimde çünkü onu yedim” 😆

Zamanın ötesinden edit:

Meksikalılar hakikaten süper insanlar, sen kalk 6 tane yumurta ile böylesi mükemmel bir tatlıyı yap. Sonrada her tv kanalına çıkıp yihuuu bu bizim evlerde pişen bir tatlıdır diye bas bas bağrınma. Bu kadar alçak gönüllülükte olmaz ki kardeşim. Hayır çirkin felan olsa gam yemiyeceğim ama yok yahu, böylesi enfes bir tad yok. Home tvdeki sarışın abla çok dua ettim,ablacım sana bu kıyağımı sakın unutma emi. pederin kayığına bindiğinde şöyle bi cennet turu yapıcan sayemde. Hadi gene iyisin.

Özetle efendim adından da belli olacağı gibi bu tatlı üç çeşit sütle yapılıyor. Biri bizim yurdun halis muhlis inek sütünden, diğeri market market gezip de anca bulabileceğiniz kadar kıl bir üründen, sweetened condensed milk yani  yoğunlaştırılmış tatlı sütten, bir diğeri ne kadar gezseniz de avucunuzu yalayacağınız için, benim gibi mecburen evde 1 saat tencere başında süt karıştırarak yapabileceğiniz evoporadet milk, yani konsantre sütten.

konsantre süt için:

1 litre süt

5 yemek kaşığı şeker

Geniş bir tencereye sütü boşaltıp kaymak tutmasına izin vermeden sürekli karıştırarak kaynama noktasına gelinceye dek yüksek ateşte tutuyoruz. Süt kaynamaya başladığında bu sefer en kısık ateşe getirerek 45 dakika kadar sütü karıştırmaya devam ediyoruz. Bu süre sonunda süte 5 yemek kaşığı şeker ilave edip erimesini sağlıyoruz. Tebrikler sütün hacmi azaldı ve siz konsantre şekerli süt yaptınız. yaklaşık (350-400 gr kadar) Bilekleri tatile çıkarabilirsiniz.

Kek için

6 yumurta

1 su bardağı un

1 su bardağı şeker

Bu kadar çok yumurta kırılır mı hiç diye düşünmeden yumurtaların sarılarıyla beyazlarını ayırıyoruz.Sarı kısımlarını bir kapta şekerle çırpıp kenarı ayırıyor beyaz kısımlarını mikserin düşük tarafıyla çırparak yoğun kıvamlı bir köpük haline getiriyoruz. Şimdi şekerli yumurta sarılarını yavaş yavaş köpüğe ekliyor ve hava almasına izin vermeden unu da ekleyerek köpüklü bir hamur elde ediyoruz. Bunu da küçük bir borcama boşaltıyoruz. Fırını önceden ısıtmış olmanız gerekiyor kekin pişmesi için 175°C ve 20-25 dakika arası bir süre yeterli. Kek piştikten sonra üstteki koyu kısımlı yerleri bıçak yardımıyla kesip sütleri daha kolay emmesini sağlıyoruz.

3 sütlü şerbet için

1 kutu ( 397 gr )  yoğunlaştırılmış süt

Kendi yaptığımız konsantre sütün tamamı

1 su bardağı yurdum inek sütü

Üç sütü bir araya getirip çırpıyor sonrasında henüz fırından yeni çıkmış kekimizin üzerine boşaltıyor, borcamın üzerini seffaf folyoyla kapatıp dolapta en az bir gün bekletiyoruz. Aceleci davranıp keki hamlatmaya çalışmayın yumurtalı kek henüz taze olduğu için damağınızda kötü bir ta bırakacaktır. Ben keki iki gün dolapta beklettim sonrasında çıkarıp üzerine 1 paket sütle çırpılmış kremşanti sürdüm.

 

 

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.