sütlü havuç çorbası

6

Ağustos
2014

sütlü havuç çorbası

Yazar: hiko  |  Kategori: Çorbalar  |  Yorum: Yok   |  2.219 Kişi Tarafından

havuççorbası

Kapı kapı gezip, bol bol el öptüğümüz, buna rağmen 5 kuruş harçlık toparlayamadığımız bir bayramı daha geride bıraktık. Ramazanda bir iftardan diğerine sürüklenen tombiş bedenlerimiz, şimdilerde aileden gelecek yemek teklifini bekler oldu 🙂 eskiden evde yemek yapmak benim için zevk iken şimdilerde yük gelmeye başladı. Sahi demiştim bunu değil mi? Yemeklerimi daha da pratikleştirmenin yollarını ayırıyorum. Onları ne kadar hızlı yaparsam balyanakla o kadar verimli vakit geçirebilirim demek oluyor bu. Bazen yemek yaparken onu mama sandalyesine oturdup maymun anneye dönüşüyorum, o zıplamalar sallanmalar eşliğinde yemeğimi yaparken tatlı minik kahkahalarda bana eşlik ediyor. Yanlış anlaşılmasın tehlikeli hareketler değil bunlar. salatalığı soyarken kabuğundan bıyık yapıp ce-e demek, tenceredeki yemeği karıştırırken hafif hafif sallanmak, buzdolabından domatesi çıkarırken yere düşüreceğimi bile bile akrobatik hareketler yapmak gibi minik hareketler sayesinde yemek vaktini oyun vaktine çevirebiliyorum. Ama bu çok ender oluyor. Çünkü çoğu kazam kucak istiyor. Bu durumda vardiyalı kucak nöbeti ile balyanağı ağlatmadan gönlünü hoş etmeye çalışıyoruz. gönül ev hanımı olmayı o kadar isterdi ki…

Çorba bebekler için oldukça vitaminli anneler içinde lezzetli. Bir taşla çift kuş vurabilmek için ideal. Bizim için süt henüz yasak olduğundan son aşamada süt ekleme işleminden önce 1 kasesini ayırıyorum. kenara ayırdığım kısmını süt yerine devam sütü ekleyerek tamamlıyorum. aslında yoğurt da olabilir, ev yapımı ekmekle kuzunuz için oldukça besleyici bir öğüne dönüşebilir.

  • 2 adet orta boy havuç
  • 2 çorba kaşığı un
  • 1 çorba kaşığı tereyağı
  • 1 su bardağı süt
  • 4 bardak su
  • Tuz, karabiber

tereyağını tencerede kızdırıyor, üzerine önceden rendelediğimiz havuçları ekleyerek ölüp gitmelerini sağlıyoruz. Canları çıkan havuçların üzerine unu döküp bu şekilde 1-2 dk kadar sürekli karıştırarak kavuruyoruz. Tüm malzemenin üzerine 1 litre suyu döküp kaynayana kadar orta harlı ateşte pişiriyoruz. bu kısımdan sonra el blender i yardımıyla tüm çorbayı topaklardan kurtarıyoruz.  Şimdi 1 kaşe kadar minik kuzunuz için kenarı ayırabilirsiniz. Tabi doktorunuz süt kullanmasında sakınca görmediyse bu işleme gerek yok.

Ben çorbalara yavaş yavaş eklenen terbiyeleri oldum olası beceremem, süt eklesem kesilir, terbiye eklesem anında topaklanır bu yüzden kendimce bir yöntemim var.

Şöyle ki: ben terbiyeyi yada sütü çorbalara eklemek yerine, çorbayı  sütü yada terbiyeye ekliyorum. Bunun için kapaklı bir kavanozun içine sütü ekliyor sonra kaşık kaşık çorbayı buna ilave ediyorum. Çorba kesilmeden sütüm yada terbiyem aynı ısıda kalması içinde kavanozun kapağını kapatıp çalkalıyorum. ardından dök çorbayaaa. oh mis. biraz etraf batsa da çorba paçayı kurtarmış oluyor. kesilmemiş çorbamızı  süt ile 2-3 dk.kadar daha pişirdikten sonra servis edebiliriz. tabi tuz ve karabiber ilavesi ile birlikte.

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.