patatesli bulgur pilavı - Yanık Tencere

7

Mart
2012

patatesli bulgur pilavı

Yazar: hiko  |  Kategori: Pilavlar, yöresel mutfak  |  Yorum: Yok   |  2.835 Kişi Tarafından

Dünyanın sonunun gelmesiyle ilgili şu sıralar bolca kehanet dönüyor etrafta. Yok marduk çarpıcakmışta yok dünya sular altında kalacakmışta gibisine şeyler. Şeker suratlımla benim daha yaratıcı fikirlerimiz var bu konuda. 😆 Benim için dünyanın sonu yürüyen ölüler etrafta arzı endam ederek dolaşmaya başladıklarında gelecek. O yamuk ayaklılar oramızı buramızı kırt diyerek ısıraraktan bizide kendileri gibi leş kokulu yürüyen ölülere çevirecekler. Tabi siz öylece kalıverin. Deprem için, yangın için diğer doğal afetler için sorumluluk sahibi bireyler olduğunuzdan hazırlık yaptınız fakat yürüyen ölüler için yapmadınız değil mi? Benim planıma göre hastalık yayılmaya başlamadan önce en yakın Bimden gerekli konserve, su, le-cola, le-fanta,le gazoz- ve le-falan fistan hepsini eve yığdıktan sonra durumu uzaktan izlemek var. Şeker suratlım markettekileri aladursun benimde tez zamanda bi yerlerden silah bulmam gerekiyor. Evdeki oklavayla nereye kadar? Bizim buralarda şerif Rick Grimes bulunmadığı için bi yerlerden polis şefide bulmak gerekiyor ki. Onun grubuyla takılalım. Çadır falan kuralım, sonra gelsin bizi yesinler. Yok yani uyuz olmaya başladım şu walking dead olayına. O kadar bölümü el kadar kız nerede diye aramakla geçsin, sonra kız yürüyen ölü olarak ambardan çıkıversin. Olmaz ki böyle. Sonrada sinirlerim bozulup böyle hayaller felan…Neyse son bölümde biraz toparladılar gibi. Gerizekalı carl veledi o yürüyen ölüye taş atıyo gülüyo felan. Ohooo bizim zamanımızda öyle miydi ya. Biz gider istop oynar bisiklet sürer çiçek toplardık. Ahh ahhh!
Şeker suratlımın biraz daha basittir fikri dünyanın sonuyla ilgili. Son patates yenildiğinde herşey bitmiş olacaktır dünya için. Artık çok geç. Bir daha patatesli bulgur pilavı yiyemedikten sonrada yaşam daha ne işe yarar ki zaten?
Şaka bir yana Balıkesirliler sofralarında bolca yer bulan ve benimde tarifini pamuk annemden aldığım bulgur pilavına bayılırlar. Şimdiye kadar layıkıyla yapamadığım için tarifini yazmamıştım. Ama artık vakti geldi.

 1 yemek kaşığı tereyağı

2 su bardağı pilavlık bulgur

1 orta boy soğan

1 orta boy domates

2 küçük yeşil biber

1 orta boy patates

1 tatlı kaşığı paprika

3 su bardağı su

1 kaşık tereyağını tencerede kızdırıp küp doğranmış soğanları soteliyoruz. Üzerine yine küp doğranmış biberi ve patatesi ekleyerek 3-4 dakika yüksek ateşte çeviriyoruz.  Yine küp doğranmış domatesi ekliyor üzerine 1 tatlı kaşığı paprika atıyoruz. Bir iki dakika kadar tüm sebzeleri çeviriyor sonra üzerine 3 su bardağı suyu ekliyoruz. Su kaynamaya başladığında önceden yıkayıp süzdüğümüz 2 su bardağı bulguru ve tuzunu ekliyor, çok hafif karıştırıyor ardından kısık ateşte suyunu çekene dek pişiriyoruz. Bu aşamada suyunu çeken bulgurlar hala pişmemişse biraz daha su ekleyebiliriz. Bulgur pilavımız piştikten sonra en az beş dakika kadar demlenmeye bırakırsak daha da lezzetli olacaktır. Afiyet bal şeker olsun.

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.