mercimek salatası - Yanık Tencere

4

Eylül
2011

mercimek salatası

Yazar: hiko  |  Kategori: salatalar  |  Yorum: Yok   |  2.369 Kişi Tarafından

Yeşil mercimek rafta duran diğer arkadaşlarına baktı, nohutlar,pirinçler, makarnalar, unlar ve  daha niceleri aynı kendisine olmasını istediği gibi, birinin onları özgür bırakmasını arzuluyorlardı. En çok hayal kuran undu; börek, pasta, kurabiyede olabilirdi, terbiyesiz çorbaya ağzının payını vermek için yumurtayla biraraya da gelebilirdi,  herşey olabilirdi marifetli ellerin himayesi altında, pirincinde hayalleri vardı 1 avucu ıspanak kardeşi dahada güzelleştirebilir, çeşit çeşit pilavlar, dolmalar olabilirdi. Mercimeğin ise pek öyle hayalleri yoktu tipi dolayısıyla onu evine alan abla sadece yemeğini yapmayı planladığı için bizimki hayal kurmuyordu. Sadece o yemeğin vaktinin biran önce gelip bu kupkuru hayatının olabilecek en lezzetli şekilde sonlanmasını istiyordu.

Sonra günlerden birgün herzamanki gibi dolabın kapağı açıldı, içeridekiler sessizce sevindiler. Şimdi sıra kimdeydi acaba? mercimek o anın kendisinin olduğunu bilmiyordu ablanın zayıf parmakları içinde durduğu kavanozu kavrayana dek. Büyük bir gösteri olmayacaktı, kıyma soğan ve salça eşliğinde pişecek sonra ekmekle banıla banıla yenilecekti. Ama hiçte öyle olmadı abla önce düdüklü tencerede az miktar su ile onu haşladı. Sonra kuskus arkadaşını kavanozundan çıkarıp kaynar suya atarak onuda kendisi gibi haşladı, sonra tencerenin içindeyken haşlanmış kuskusların üzerine döküldüğünü ve üzerine maydanoz, soğan, domates, salatalık, tuz ve zeytinyağının doğrandığını  gördü. Bağırış çağırış karıştırıldıklarında diğer arkadaşlarıyla, ev sahibi 1 kaşık yardımıyla içlerinden bazılarını midesine indiriverdi, abla ağzını bükerek limonu yok bunun deyince herşeyin daha da güzelleşeceğinden emindi, tıpkı diğer arkadaşları ve yeni tanıştıkları gibi. İlk defa gördüğü ve baharat dolabında hiç karşılaşmadığı Limon kardeş sıkılıp yeniden harran gürran karıştıklarında birbirlerine.Hazır olmuştu şimdi, hazırdı.

Süslü bir salata kasesinin içinde diğer arkadaşlarıyla konuşurken ablanın eline telefonu alarak birini aradığını gördü. Telefondaki sese yaptım ablacım, mercimek salatası yaptım dediğini duydu. İşte o vakit inanamadı olanlara hayallerinin dışına çıkabilmişti sonunda geride kalan tanecikleri artık ne olursa olsundu, o mercimek salatasıydı ve çok lezzetliydi. Yiyene afiyet olsundu o zaman.

1 bardak mercimek

1 paket kuskus

2 mr soğan

1 demet maydonoz

1 limon

2 domates

1 salatalık

zeytinyağı

tuz

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.