İyi ki Doğdum! - Yanık Tencere

10

Haziran
2012

İyi ki Doğdum!

Yazar: hiko  |  Kategori: pastalar-kekler  |  Yorum: 1  |  2.305 Kişi Tarafından


Bi yaşıma daha girdim sayın seyirciler. İnanamıyorum  oldum 27,  tip hala gösteriyor 23. Hareket davranış derseniz o yıllardır 18 bir gıdım ilerlediği yok, yerinde sayıyor. Hal böyleyken sağdan soldan hediyeleri toparlamak adına kendime bir “İyi ki Doğdum” pastası yapayım dedim. Kendisi tam bir kalori bombası oldu. İçinde yok yok. Şeker suratlım isminin aksine fazla şekerden özellikle de şeker hamurunda hazzetmediği için pastanın üzerini çikolatayla kaplamaya çalıştım. Pek düzgün bir şey elde edemedim diye kahrolurken buzdolabından çıkardığımda tüm o pütürlü kısımların mucizevi bir şekilde dümdüz  olduğunu gördüm. Mutluluktan pastamı da yanıma alıp pamuk annemlere yollandım. Bol kahkahalı güzel bir doğum günü geçirdim. Akrabalarımdan,dostlarımdan, arkadaşlarımdan gelen tüm mesajlar için çok teşekkür ediyorum. Bu zıpır kız uzun süreler daha hayatınızda olup başınızın belası olmaya devam edecek. Sevgiyle kalın.

12 kişilik pasta için:

2 paket çikolatalı kek altı

1 paket hazır mandalina peltesi

1  paket vanilyalı puding

1 paket çikolatalı puding

1/2 bardak ceviz içi

4 paket çikolata (320 gr)

süslemek için renkli şeker hamurları

Bir tencerede mandalina peltesini paketin arkasında yazıldığı gibi pişirirken diğer bir tencerede de vanilyalı pudingi yine poşetin arkasında yazıldığı gibi pişiriyoruz.Pastanın üst kısmını mandalina pelteli alt kısmıysa çikolatalı olarak hazırlayacağız.mandalina peltesini pişirdiğimiz tencereye kek altlarından birinin tamamını ufalıyor, içine ceviz ekleyip kelepçeli kek kalıbına elimizle bastırarak yayıyoruz. Yarım saat kadar bu şekilde dolapta beklettiğimiz pastamızın üzerine vanilyalı pudingi döküp yine dolaba kaldırıyor ve yarım saat sonra son kısmı hazırlamak için dolaptan çıkarıyoruz. Bunun için öncelikle temiz bir tencerede çikolatalı pudingimizi paketin arkasında yazıldığı gibi pişiriyoruz. Çikolatalı puding piştikten sonra diğer kek altımızı da ufalayıp tencereye ekliyor, artık iyice soğuyup donmuş olan vanilyalı pudingin üzerine yayıyoruz. Bundan sonra pastamızı 1 saat kadar daha dolapta tutarak tüm malzemenin soğumasını sağlıyoruz. Bu süre içerisinde şeker hamuruyle çeşitli şekiller yapıp biraz kuruması için kenar kaldırıyoruz. Sürenin sonlarına doğru çikolatayı rendeleyip benmari usulü eritiyoruz. Çikolata henüz sıcakken dolaptan çıkardığımız pastamızı Büyükçe bir servis tabağına ters çeviriyoruz. Kek kalıbından tamamen kurtulan pastamızı akışkan çikolatamızla kaplayarak son aşamaya geçiyoruz. Bu kısım sizin hayal gücünüze kalmış. Benimki bol çiçekli ve iki şirin uğur böcekli oldu. Dilim halinde fotoğraf çekmeyi unuttuğum için instagram fotoğraflarını paylaşıyorum. Afiyet bal şeker olsun.
Benmari usulü: Bir tencerenin içine su doldurarak ocağa alıyoruz ve üzerine de içine küçük parçalar haline getirdiğimiz çikolatayı koyduğumuz ısıya dayanıklı kabı koyuyoruz. Ve su kaynadıkça da çikolatamız yavaşça erimeye başlıyor. Burada küçük bir bilgi daha vereyim, çikolata 93.7 derecede kaynamaya başlar. Eğer mutfak dereceniz varsa eriyen çikolatanız 93.7 dereceye geldiğinde çok fazla kaynamadan ocaktan alabilirsiniz. Eriyen çikolatayı çok fazla ocakta tutmayın ve donmadan hemen kullanın.

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    rena

    Ağu 22, 2014

    o gulleri nece duzeltmisiz mende duzeltmek isteyirem

    Cevapla

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.