havuçlu kek - Yanık Tencere

2

Mart
2012

havuçlu kek

Yazar: hiko  |  Kategori: pastalar-kekler  |  Yorum: Yok   |  3.095 Kişi Tarafından

Unutkanlığım artık haddini aştı. Doktordan hap neyim istemeyi düşünüyorum. Herşey iki gün önce fotoğraflarını görüpte aşık olduğum havuçlu keki midemde hayal etmemle başladı. O hayaller içerisinde yumurtaları çırpma kabına kırdım, tüm malzemeyi hazırladım ve işte o an evde vanilyamın olmadığını farkettim. Olsun buda geçer fani dünya diyerekten, cevize uzandım. Meğersem, boş poşeti tutuyormuşum rafta. Yani bir o kadar da tembelim. Tabi siz bunu zaten biliyorsunuz. E tembelim, unutkanımda bu kekimsi şey ne olacak pişince? Hadi kızım dedim, madem vanilya yok içine mürdüm şurubu katıver. Ne alakaysa ? Madem şurup da kattın azcık renk gelsin diyerekten yarım bardak kadarda damla çikolatayı salla içine. Birde annenin yaptığı gibi kakaoyu 2 kaşık…. Ohha dur orda! O ne ya? ben sana 2 kaşık dedim, sen poşeti yarıya indirmişsin. Oldumu şimdi böyle? Sonra da bu kek neden çirkin oldu de. Aferim çok güzel oldu. Alkış. Elleri görelim. Böylelikle, havuçlu kek ile başlayan hayalim, dandik, kapkara, fazla tatlı bir kek ile son buldu. Ama yılmadım pes etmedim. Ertesi gün işten eve dönerken o evde olmayan cevizi ve vanilyayı kapıverdim marketten. Yeniden yumurtaları kırdım malzemeleri hazırladım, havucu rendeledim içine balda attım, muffin kaplarına döktüm önceden parmakladığım kek hamurunu. Çok lezzetliydi doğrusu. Öhöm Öhöm. Sonra fırına şutladım hepsini. İşte o an cevizle gözgöze geldim. “Aplaaaaaaa” dedi bana, acıklı acıklı. Beni neden unuttun?

2 yumurta

3/4 bardak şeker

2 yemek kaşığı bal

90 ml süt

1 tatlı kaşığı tarçın

1 silme çay kaşığı tuz

1 çay bardağı zeytinyağı

1+1/2 bardak havuç rendesi

1 paket hamur kabartma tozu

1 paket vanilin

2+1/2 bardak un

Hahaha yanıldınız. Kek enfes oldu.  Ne o rezil olmamı bekliyordunuz değil mi? Az daha bekleyeceksiniz üzgünüm. Kim sorarsa tarifi ahanda yukarıdaki gibidir. İçine ceviz felan da konulmuyor. Yani konuluyorsa bile artık konulmamalı. Şahsen yiyenler bayıldılar. Zaten bende hiç çaktırmadım durumu. Yok bu kek cevizsiz yapılıyor dedim. hem bunu yuttular hem de keki. Ahahaaa. Kötüyüm ben kötüyüm kötüyüm kötüyüm…

Fırını ısınmaya bırakıyoruz. Önce yumurtaları, sonra tüm sıvı malzemeyi, sonra un ve diğer kuru malzemeleri ve  rendelenmiş havucu çırpıyoruz. Muffin kaplarına paylaştırıp yarım saat kadar fırında pişiriyoruz. Bu kadar.

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.