çikolatalı mus ( üstelik az krema ve pişmiş yumurtayla) - Yanık Tencere

6

Mayıs
2011

çikolatalı mus ( üstelik az krema ve pişmiş yumurtayla)

Yazar: hiko  |  Kategori: Tatlılar  |  Yorum: Yok   |  3.236 Kişi Tarafından

 

Offff Offff Offff işte bu çok iyi bir tarif. Pamuk yumuşaklığında çikolata. Yanına süt mükemmel yakışıyor. Eşim çok fazla çikolata  sevmiyor. Onun hakkınıda ben indirdim mideye. Daha ne olsun. Yapılışı hiç zor değil. Ben bu tarifi nette gezinirken Bizim Pastane adlı blogdan aldım. azıcık değiştirdim ama. Malzemeler her evde bulunabilecek cinsten. Bitter çikolata 120 gr %85 kakao oranına sahip olduğunda tatlı çok ağır oluyor. Bunun yerine ben yarısını %85 kakao ve yarısını %54 kakao oranlarına sahip çikolatalarla yaptım. İstenirse Daha az kakao tadı için sadece %54 kakao oranına sahip çikolata kullanılabilir.

60 gr %85 kakao oranlı bitter çikolata

60 gr %54 kakao oranlı bitter çikolata

1/3 bardak krema

yarım çay kaşığı kahve

1 yemek kaşığı su

2 yumurta

2 yemek kaşığı şeker

yarım tatlı kaşığı vanilya

Çikolatamızı kaynayan su dolu tenceremizin içerisine kuru ve ısıya dayanıklı bir kapla birlikte oturtuyoruz. su kaynarken içindeki kapta bulunan çikolata yavaş yavaş erimeye başlayacaktır. (Bu işleme benmari usulü deniyor) Çikolata tamamen eridikten sonra, içerisine kremamızı ve 1 kaşık su ile erittiğimiz kahvemizi çikolatamızın içerisine döküyor ve çırpıp kenara ayırıyoruz. Aslında sıcak suyun içerininde beklemeye devam etsinler yoksa çikolata katılaşmaya başlar.

Yumurtaları, 1 yemek kaşığı su ve 2 yemek kaşığı şekeri ısıya dayanıklı kaba alıyoruz. Kabı içinde su kaynayan tencereye oturtuyoruz. O öyle otura dururken biz boş durmuyor içindekileri iyice karıştırıyoruz. Yumurtaların pişmesini önlemek için karıştırmayı hızlı bir şekilde sürdürüyoruz. Karışımımız kaynamadan ve yumurta pişmeden hafif kremsi bir hal aldığında, kabı içinde su kaynayan tencereden alıyoruz. Mikserin yüksek hızında, tamamen soğuyup yumuşak krema kıvamına gelene kadar çırpma işlemine devam ediyoruz.

Yumurtalı karışımın üçte birini erimiş çikolataya katıp karıştırıyoruz. Sonra bunu yumurtalı karışıma ekleyerek, sadece bütünleşinceye kadar nazik nazik karıştırıyoruz. Ben musu 2 büyük kahve fincanına katıp buzdolabında 1~2 saat bekletip üzerindeki taze çileklerle servise sundum. Evimiz henüz iki kişiden oluştuğu için bu daha fazla pay demek oluyor sonuçta. Sizin paylaşacağınız kişi sayısı fazlaysa daha küçük kaplara pay edebilirsiniz.

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.