Çoban Kuzu Çevirme - Yanık Tencere

17

Nisan
2016

Çoban Kuzu Çevirme

Yazar: hiko  |  Kategori: Et Yemekleri, midesel etkinlikler  |  Yorum: 1  |  3.899 Kişi Tarafından

çoban kuzu çevirme

Bahar piknikleri “şöyle bir toplaşsak da mis gibi bir kuzu çevirsek ne güzel olur” hayali ile başlar. Aman ne uğraşacağız odunuyla , çevirmesiyle, servisi, salatasıyla dedikten sonra  tavuk kanadı da yeterdi zaten ile devam eder. ÇOBAN Kuzu Çevirme hayali gerçek kılmış şehrin tam kalbinde Pasaportta bunu gerçekleştirmiş. Bizi de önceki akşam bu enfes deneyimi tatmak için davet ettiler. Balyanak yanımda tıngır mıngır yolunu tuttum pasaportun. hava biraz soğuk bizde gündüz vakti yakıcı sıcağa aldanmış olduğumuz için üşüdük tabi ama sağolsun her birimize birer şal verdiler burada.

DSC_0956

 

Ben olabildiğine açım ve gözlerim hemen  nar gibi kızarmış halleriyle dönüp durmakta olan şu güzellere takılıyor.

DSC_0953

Yanlarına gidip hayranlığımı gizleyemeden Fatma Girik gibi koca bir butu elime alıp sallaya sallaya ısırdığım hayalini kuruyorum. Kadir İnanır pek mutlu görünmüyor. Kendisi kibar biraz. Tıpkı benim şeker surat gibi. Ben damlayan yağların odun ateşinde çıkardığı cızırtıya dalmışken gerçekler daha da güzel bir halde arz-ı endam ediyor.

DSC_0965

Servise başlayan garsonlardan önce koşarak yerime oturuyorum. Balyanak her zaman olduğu gibi masada ki otlara ve puf puf kabarmış ekmeklere uzanıyor.

çoban kuzu çevirme

çoban kuzu çevirme

Bakır kapların hemen altında kandiller yanıyor. Bu etin her daim sıcak olmasını, yumuşak kalmasını ve yağının donmamasını sağlıyormuş. Bu sayede yediğimiz kuzunun tadı son ana kadar çıkarabilmek mümkün oluyor. Özel tasarım olduğunu da belirtmem gerek. Kuzu eti oldukça yağlı ve alışveriş sonrası düşüncelere bırakır insanı. Yani hani böyle o kazağa, eteğe bayılmış almışsınızdır ama ihtiyacınızda yoktur hani, pişmansınızdır. Ancak burada yediğim kuzu çevirme böyle değil nedense. Yumuşacık ve hafif. Yediğime çok memnunum ve artık burası şehirdeki favori mekanlarımdan. Mideme bir güzellik yapmak istediğimde gelebileceğim.

Yemeğin hemen ardından fıstık sarma geliyor masamıza. Şerbetli olmasına rağmen oldukça hafif bir tatlı. Antep fıstığı ve özel bir tuzsuz peynirle yapılıyormuş. O da tıpkı kuzu gibi meşe odunu ateşinde pişiyormuş. Tatlı için restoran sahibine yaz için üzerine dondurma koyabilirsiniz önerisini sunduk. Ancak tatlının çıtırlığını ve sıcaklığını kaybettireceğini söylediğinde ısrarcı davranarak ayrı kapta da sunabilirsiniz dedik. Bizi dinleyip deneyeceğini söylediğinde memnun olduk.

Uzun lafın kısası ta en başta da dediğim gibi piknikte kuzu çevirme hayali,  ÇOBAN Kuzu Çevirme tarafından şehrin tam kalbinde gerçek kılınmış. Siz yine toplaşın, ama zahmete girmeyin. O kuzuyu meşe ateşinde bir güzel çevirmişler. bakır tabaklarda servis etmişler, Yanına mis gibi kaşık salata ve yeşilliğini de eklemişler. Biz çalışanlar için multinet ve sodexo ile ödemeyi de aktif etmişler. Daha ne olsun..

Afiyet olsun…

Organizasyon için Sibel ablama çok teşekkür ediyorum. Kendisi 3 güzel kızın annesi ve lezzetdansi blogunun sahibesidir.

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    Lezzetdansi

    Nis 20, 2016

    Harika bir yazı olmuş ablam, emeğine sağlık! Asıl ben geldiğin için çok teşekkür ederim, çok mutlu oldum:)Ayağınıza sağlık…

    Cevapla

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.