bayat ekmek pizzası - Yanık Tencere

8

Eylül
2011

bayat ekmek pizzası

Yazar: hiko  |  Kategori: ekmekler, kahvaltılık, küçük şeyler  |  Yorum: 1  |  8.751 Kişi Tarafından

 

Şeker suratlı kocam alışveriş yapmayı çok sever, birde huyudur bakkala girdimi kesinlikte tek birşey almaz. Diyelim ben ona git yoğurt al dedim. O sadece yoğurt almaz evde ekmekte yoktur şimdi der ekmek alır, kola varmıydıki der kola alır yarının cigarasını bugünden alır. Canımın içi penguen okudumu ki bu hafta der onuda alır öyle gelir ben her seferinde keşke almasaydın dememe rağman o aldıracağım tek şeyin yanında başka şeyleride alır eve öyle gelir. Hepsi yenilir içilir harcanır şeyler üstelik bitmezse dolapta bekleyecek şeylerdir. Ama ekmeklerimiz için aynı şeyleri söylemek sözkonusu değil helede şimdi içine ne katkı maddesi koyuyorlar bilmiyorum ama ekmek dolabında olmalarına rağmen dördüncü günlerinde yeşermeye başlıyorlar. Bende onları mahallemizin sütçüsüne emanet etmek durumunda kalıyorum. Şimdi ufak çaplı çözümlerim var elbet artan ve sertleşen ekmeği rondodan geçirip köftelere kullanmak yada ıslatıp o halyle tüketmek gibi. Şimdiyse daha lezzetli bir çözümüm var. Bu sayede dominos pizzaya rakip olabileceğimi düşünüyorum.

Dominos pizza aya şube açarmı bilmem ama bu enfes çıtır çıtır ekmekli, ağızda dağılan bol kaşarlı ve domatesli pizzalar tadıyla beni aya götürüp götürür bile.


6 dilim bayat ekmek için;

1 adet yeşil biber

1/4 baton sucuk

4 kalın dilim salam

1 domates

1 avuç dondurulmuş yahut haşlanmış mısır

6 dilim kaşar

zeytinyağı

kırmızı biber

kekik

Ekmeklerimizin herbirinin üzerine bir kaç damla zeytinyağı damlatıyor ve tüm malzemeleri minik küpler halinde doğrayarak en altta domatesler olacak şekilde ekmeklerin üzerine yerleştiriyoruz. En üste kaşarlarımızı yerleştiriyor ve üzerine kekik ve kırmızı biber serpiştirerek 200° C de 15 dakika pişiriyoruz. Amman dilinize dikkat edin benden söylemesi. Öyle soğumasın diye kocaman parçalar halinde götürmeye kalkarsanız midenize diliniz yanabilir ona göre. Şiir gibi oldu be. E tabi şiir gibi pizzaya da şiir gibi uyarı yakışır.

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    Erdem

    Şub 17, 2013

    Bayat ekmekleri değerlendirmek için güzel bir tarif olmuş, elinize sağlık

    Cevapla

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.