muzlu irmik tatlısı - Yanık Tencere

30

Mart
2012

muzlu irmik tatlısı

Yazar: hiko  |  Kategori: Tatlılar  |  Yorum: Yok   |  3.526 Kişi Tarafından

 

Misafire ikram edilebilecek çok fazla şey bilmediğim zamanların birinde. Güzel yüzlü Özlem bana bir tarif gösterdi; irmik tatlısı. Kolay ölçülebilecek, hemen bulunabilecek malzemelerden yapılan bu sütlü tatlıyı çok seferler yemiştim elbette. Ama annem dururken bana yapmak düşmediği için merak edipte sormamıştım nasıl yapıldığını. Dedim ya Özlem bana tarif etti diye. Aslında sırf tarifini vermekle kalmadı, geçti mutfağın başına, benden tencereyi ve malzemeleri istedi, başladı yapmaya. Herşeyi tüm ayrıntısına kadar anlattı üstelik. Nasıl anlatmasın kıza sorup duruyorum boyna;

-Şimdi Özlem bu yemek kaşığı olunca ölçüsü, irmiği kaşığa alıp fazlalıklarını süpürüyor muyuz?
-Hayır hikocum tepeleme olacak.
-E sen pişti diyorsun ama bu hala su gibi, nasıl olacak şimdi?
-Merak etme irmik tüm sütü çekecek…
-E şimdi döktük borcama, yapışmasın sonra.
-Ya sabır, Borcama sütlü tatlı yapışır mı hiç?
-hımm peki

O gün  Özlemin elinden enfes bir irmik tatlısı yedik. Daha sonrada ben yaptım aynından. Şimdilerde irmik tatlısını meyveler ve değişik soslarla deniyorum. Bu tarifte muz ve çilekli jöle kullandım. Jölenin donması için dolapta en az 3 saat bekletmek gerekli. Sabırlı olunca şekli bozulmadan borcamdan çıkarabiliyorsunuz. Tarifteki şeker ve irmik miktarını orantılı olacak şekilde arttırabilirsiniz.

1 litre süt

7 yemek kaşığı irmik

9 yemek kaşığı şeker

1 paket vanilya

4 adet muz

1 paket jöle

1 litre sütü tencereye döküp üzerine ,İrmiği ve şekeri ekliyor vanilini katıp orta harlı ateşte karıştırmaya başlıyoruz. Yukarıda irmik ve şekeri arttırabilirsiniz demiştim. Ben daha sert olmasını istediğimde 1 yemek kaşığı daha irmik ekliyorum. Böyle bir ekleme yaptığımda 1 tatlı kaşığı kadar da şeker ilave ediyorum. İrmik tatlısı kaynamaya başladığında olmuş demektir. 1-2 dakika kadar da kısık ateşte karıştırıp borcama döküyoruz. Yarım saat kadar buzdolabında beklettiğimiz tatlımız soğumaya başladığında Muzları halka halka halka doğrayarak üzerine yerleştiriyoruz. Jöleyi poşetinin arkasında yazdığı gibi hazırlayıp muzlar kararmadan önce üzrine döküp buzdolabında üç saat kadar dinlenmeye bırakıyoruz.  Sürenin sonunda harika bir tatlı bizi bekliyor olacak.

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.