3. Alaçatı Ot Festivali - Yanık Tencere

3

Nisan
2012

3. Alaçatı Ot Festivali

Yazar: hiko  |  Kategori: ege otları, midesel etkinlikler  |  Yorum: 4  |  4.253 Kişi Tarafından

 

7-8 Nisan günleri 3.Alaçatı Ot festivali düzenlenecekmiş. “En fazla ot çeşidini kim toplayacak”, “En güzel otlu yemeği kim pişirecek” diye merak ediyorsanız. Gitmenizi tavsiye ederim. Fotoğraf makinemle orada olup fotoğraf çekebilmeyi yada yarışmalara katılmayı çok isterdim ama özel işlerim sebebiyle bu şimdilik mümkün görünmüyor. İzmir ‘li olarak festivale katılamasam da önceden haber vermeyi istedim. Çünkü Hamsi festivalinin yada 3.Ege mutfak zirvesinin yapılacağını önceden bilgi vermediğim için papara yemişliğim oldu.Şimdi gelelim festivalin kapsamına.

7 Nisan Cumartesi

 • Festival saat 13.00’de festival kortejinin yürüyüşüyle başlayacak. Kortejde doğadan topladıkları çeşit çeşit otlarını araçlara yüklemiş kadınlar ve Alaçatılı antikacıların dizayn ettiği araçlar yer alacak. ( Daha önceki senelerin fotoğraflarına bakıldığında ne kadar renkli geçeceğini tahmin edebilirsiniz.  Festivale Gidecek hemcinslerim topluluğa uyabilmek için, birer yazma yada papatyadan taç edinebilirler. Çok şeker görünüyor çünkü.)
 • Kortej yürüyüşünün ardından klise-cami meydanında klasik müzik grubu festival konseri verecek. ( Iyyyk klasik müzik dediğinizi duyar gibi oldum ne yani adamlar festivale Radiohead mi getirtecekti?)
 • Aynı mekanda konserin ardından tüm Alaçatılılara ve konuklara açık resepsiyon vereceklermiş.
 • Akşam ise amatör gurmeler tarafından hazırlanacak Ege yemekleri, sponsorlar ve juri üyelerinin beğenilerine sunulacakmış. ( Burada siz sadece bakmakla yetineceksiniz. Ama otlardan satın alıp evde kendinizde pişirebilirsiniz.)

8 Nisan pazar

  • saat 11.00′ de  1001 Ot Yarışması –Alaçatı’nın otlarından en çok çeşidi toplayan ve özelliklerini bilenler arasından ilk üç dereceyi alanlar belirlenecek.( Otların toplama şekillerinede dikkat edilecekmiş. O derece zorlu bir yarışma yani. Geçen senenin birincisi olan apla tam 137 çeşit ot toplamış. Tek bildiğiniz ot maydonozsa aman diyeyim.)
  • Ot Aşı Yarışması: Alaçatı’nın otlarıyla yemek kültür ve birikimini en güzel yansıtan üç yemek, ünlü gurmeler tarafından belirlenecek. (Geçen sene “Karışık otlu muska böreği” birinci, “Ot yatağında kumbus” ikinci ve  “Yoğurtlu arapsaçı kavurması” üçüncü olmuş.)

Ayrıca yarışmaların yapıldığı saatlerde Alaçatı’da faaliyet gösteren restoranlar, birer ürünlerini sergileyecekmiş. Alaçatılı üreticiler otlarını ve yemeklerini, diğer firmalar da kendi içki ve ürünlerini tanıtmak amacıyla standlar açacaklarmış.
Şu renklerin güzelliğine bakın.
offf offff. Ye beni diye bağırıyor resmen. Üzgünüm ablacım ben olamayacağım yanında artık seni başkalarına havale ediyorum. Onlar gelir hakkından senin.
Mideye ve göze hitap edecek enfes bir etkinlik arıyorsanız bu cumartesi -pazar Alaçatı’ya doğru yol almanızın vakti gelmiş demektir. Ühüüüüüüüüüü 🙁

yorumlar:

4 Yorum Yapılmış!

  Burcu Kayhan

  Nis 03, 2012

  İzmirden İstanbul’ a gelin gelen ve memleketi Ayvalık olan bir hatun olarak, nasıl canım çekti şimdi anlatamam.İzmirdeyken ne güzel haftasonları gidiyorduk alaçatıya.Off offf orda olmak vardı şimdi

  Cevapla

   hiko

   Nis 03, 2012

   valla ya. bende kaldım buralarda 🙁

   Cevapla

  mine tozanlıoğlu

  Nis 12, 2012

  yörenin reklamı adına hoş ama görebildiğim kadarıyla hızlı gelişen yerlerden sadece festival için gidilecekse ille de gitmeye gerek yok bence…

  Cevapla

   hiko

   Nis 12, 2012

   Alaçatı harika bir yer. Festivalin içi doldurulursa seneye daha güzel olacaktır bence.

   Cevapla

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.