truffle - Yanık Tencere

21

Temmuz
2011

truffle

Yazar: hiko  |  Kategori: küçük şeyler, pastalar-kekler, Tatlılar  |  Yorum: Yok   |  3.066 Kişi Tarafından

Home tvdeki sakallı abi sağolsun bu tarifide ondan aldım. Kendisi topları öyle maharetle hazırlıyor ki şaşmamak elde değil benim truffle ler çok şekilsiz oldu. Tipi kaçık olsa da tadı enfesti. Gelen misafirlere “hoşgeldiiiniiiiiizzzzz” deyip koca koca gülümsediğinizde ikram edebilirsiniz şeker yada çikolata yerine yada kahvenin yanına tatlı atıştırmalık olarak hüpletebilirsiniz. Yazın yapmayın diyorum ama. Kendini yediriyor, parmakları yalatıyor ama yaz sıcaklarında pek ağır geliyor be. Umarım trufflecık üzülmez bunu duyunca. Söylemeyin sakın. Aramızda kalsın tamammııı?

200 gr çikolata (5 adet kare çikolata)

100 gr krema ( krema kutusunun yarısı)

1 kaşık tereyağı

yarım çay tabağı kakao

yarım çay tabağı hindistan cevizi

Çikolatayı benmari usulü eritiyoruz. Nedir bu usul allasen ? diyenler için geliyor;

iki güzel tencere buluyoruz. Bu tencerelerden biri diğerinden büyük olmalı ve kapakları yokken birinin tabanı diğerinin tabanına değmeyecek şekilde üstüste konulabilmeli. Bardak gibi değil ama arasında boşlukta kalmalı. Cuk diye oturmasın yani. Şimdi alttakine su koyuyoruz üsttekine eriteceğimiz çikolatayı böyle düşük ateşte hafif hafif suyu ısıtırken farkediyoruz ki çikolatamızda eriyor. Amaniiin benmariyi öğrendik. o zaman dönüyoruz tarifimize.

Çikolatamız eridiğinde küçük bir çırpma teliyle karıştırıyoruz. Karıştırma işleminin sonunda çikolatamız daha parlak bir görünüme kavuşacak. Daha sonra erimiş tereyağını ve kremayıda katıp karıştırıyor sonrasında çikolatayı buzdolabında bir gün bekletiyoruz.Ertesi gün çikolatamızdan tatlı kaşığıyla parçalar koparıyor ellerimizi yalamadan minik topçuklar yapıyoruz. Daha sonrasında ister kakaoya ister hindistan cevizine bulayarak servis tabağına alıyoruz. Ben hindistan cevizli olanlarını daha çok sevdim. Bu arada çikolatamız biz şekil verirken erimeye başladıysa yarım saatliğine dolaba kaldırıp tekrar donmasını sağlayabiliriz. Afiyet bal şeker olsun.

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.