şeftali ve böğürtlenli crumble - Yanık Tencere

2

Ekim
2011

şeftali ve böğürtlenli crumble

Yazar: hiko  |  Kategori: dünya mutfakları, pastalar-kekler, Tatlılar  |  Yorum: 2  |  3.584 Kişi Tarafından

‎2. Dünya Savaşı sırasında, Almanlar ingilizlerin yük gemilerine el koyunca. Kocaman bir adada mahsur kalan ve neredeyse hiç mutfak kültürleri olmayan bu zavallı insancıklar ellerindeki kıt kaynaklarla daha besleyici ve daha lezzetli gıdalar bulmaya çalışmışlar. Bu garibanlığın sonucunda temel iki besin çıkmış ortaya biri fish and chips ( adındanda anlaşılacağı üzere yarım kilo yağla kızarmış balık hayvanı ve patates) diğeriyse muhteşem crumble yada diğer adıyla crisp. Bu arkadaşın adından crumble isminin ingilizcede parçalamak yada ufalamak gibi anlamalara çıkabildiğini anlayabiliriz. Sözlük öyle diyor çünkü.  Bu crumble yulaf ezmeli bir hamur ile meyveli bir karışımdan oluşuyor. Oldukça basit ve mükemmel ötesi bir tadı var. Helede yanına dondurmayla servis etmişseniz. OFF off OFFF! değmeyin keyfime. Ben ekşili meyveli oldumu daha çok seviyorum. Siz istediğiniz her meyveyle yapabilirsiniz kendisini, elmalı, armutlu, çilekli falan. Ne diyeyim kardeşler. Hadi mutfağa koşun 🙂

meyveli karışım içün;

 2 orta boy şeftali

2 su bardağı böğürtlen

2 yemek şeker

dörtte bir greyfurt suyu ( ağzımın suyu aktı be)

Şeftalilerin kabuklarını soyup iricene doğruyoruz, İricene dediysekte elma dilim patates gibi değil onun ikiye bölünmüşünü hayal edin içinizden, ettiniz mi? Hah öyle işte. Sonrasında  greyfurt suyunu, şekeri ve böğürtlenleri şeftalilerle birlikte karışın. Enfes morumsu bir renk çıkacak ve şeker eriyecek.  Meyveli karışımımız hazır. Şimdi fırınımızı 180 °C ayarlayıp çalıştıralım. O ısınadursun biz hamurumuza geçelim.

kıtır hamur içün;

 1/ su bardağı un

1 su bardağı yulaf ezmesi

1 su bardağı ceviz

1/2 su bardağı kahverengi şeker

75 gr tereyağı ( ” ölçüye bak ya” diyenler Pınarın salam şekilli baton tereyağından alabilirler. Yağın kenarında 50’şer gr lık cetvel bulunan tereyağından alabilirler.)

Rondomuza unumuzu, cevizimizi ve yulaf ezmemizi katarak bir iki çeviriyoruz. Sonrasında şekeri ve küp küp kesilmiş soğuk tereyağımızı da katarak ufacık aralıklarla çevirmeye devam ediyoruz. Böyle unumsu yapışmayan bir hamur elde edeceğiz. Sonrasında yapmamız gerekenler çok basit. Minik sufle kaplarına altta meyveler üstte bu hamur olacak şekilde karışımları pay ediyoruz. Hamur , pek hamura benzemediği için içimizden ufacık bir ses; “bu hamurda pek gevşek üzerinden kaşıkla bastırayım da bir şeye benzesin bari” dese de aldırmıyoruz ona.  Çünkü tatlının üzerinde koca bir öbek gibi dursada unumsu hamurumuz, piştiğinde meyveleri yumuşayacak ve hamurda alta doğru çökmeye başlayacak. “Hey sen küçük ses kapa çeneni diyoruz Amerikanvari”  Şimdi crumble kaplarını fırına yolluyor 40-45 dakika kadar pişiriyoruz.  Pişen kalıplarımızı fırından çıkarttığımızda, meyvelerin, kızarmış kıtır hamurun üzerine yer yer çıkmaya çalıştığını görebiliriz. İşte crumble! şimdi onu 5-10 dakika kadar bekletiyor. Üzerine dondurma koyarak ılıkken servis ediyoruz.

yorumlar:

2 Yorum Yapılmış!

  mine tozanlıoğlu

  Oca 07, 2012

  ne güzel bir isim yanık tencere bizim evde çok yanar bu tencereler : )

  Cevapla

   hiko

   Oca 16, 2012

   tencereleri 2-3 yıllık bir geçmişte de olsa yakan biri olarak içten bir isim koymayı istedim. Sanırım güzel oldu.

   Cevapla

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.