red - Yanık Tencere

24

Nisan
2012

red

Yazar: hiko  |  Kategori: eser miktarda spoiler içerebilir  |  Yorum: Yok   |  2.275 Kişi Tarafından

Şu an ağzımda kocaman aptal bir sırıtışla dizüstümü, masaüstünde yazıyorum. Bakın bu kelimelerin devamında bile gülümsemeye devam edeceğim. Sebebi çok basit. İyi bir izleyici olmayıp sinemada kaçırdığım hatta bu kaçırışın üzerinden koskoca iki yılı geçirdiğim “Red” adlı filmi izledim az önce. Suçum büyük, internet sağolsun blueray denen bi zamazingoda bile indirmeye müsade edince dev ekranda yerde yastık on numara izledim filmi. Bu fikrimi kenara yazsınlar, tüm filmi koltuk tepesinde dinelmiş vaziyette izlemektense, yere uzanmış ellerim çenemde, ayaklarım çapraşık izlemeyi yeğlerim. Bu yüzde zengin ablalarımız, abilerimiz bit kadar sinema salonlarından vazgeçip kocaman salonlarda böyle cemaat usulu sıralanmış yastıklara uzanarak izleyebileceğimiz yerler yapsınlar. Tamam mı?

Neyse nerede kalmıştık? Hah! Red filminde. Konusunu kopyala yapıştır yaptığımda böyle bişey çıkıyor: “Emekli CIA ajanı Frank Moses artık sakin bir emekli hayatı yaşıyordur. Fakat bir gün karşısına, kendisini tehdit eden ve yüksek teknoloji silahlarla donanmış bir suikastçı çıkar. Artık hayatı tehlikede olan Frank eski takım arkadaşlarını toplar…”  . İlgi çekici mi? Hayır. Klasik emekli olmuş ajan filmlerinden ve çok sıkıcı değil mi? Evet…. dediniz kaybettiniz sayın seyirciler. Film harika. Son zamanlarda izlediğim en eğlenceli yapım. John malkovich, Bruce Willis, Helen Mirrer, Morgan Freman, Brian Cox, Karl Urban, Julian Mcmahon,Richard Dreyfus gibi sinemanın babalarını bir arada görebilmenin hazzı enfes. Aksiyon-Komedi tarzındaki film çok rahat ilerliyor, öyle mesaj vermek gibi bir kaygısı yok. Komedi unsuru sadece dialoglarla sınırlı değil, oyuncular arasında ki kimya, birbirinden absürt sahneler ve özellikle Marvin karakterini canlandıran John Malkovich’in mimikleri çok komik. Sırf o mimikler için bile izlenebilir film. kıssadan hisse şunu söyleyebilirim; öyle ben eleştiri yapacağım, vay efendim bu kadroyla bu kadar mı olacaktı, ben expendables’ i sevmiştim, tüh yazıklar olsun kafasındaysanız boşuna vakit harcamayın. Siz o çatışmaya kaslarını göstere göstere giden iri kıyım artistlerin olduğu yapmacık filmi açın tekrar izleyin. Red ise kafası rahat 90 dakika herşeyi boşverebilmiş eğlenceli vakit geçirmek isteyen bizler için biçilmiş kaftan. Bu arada ben bu filmi saymıyorum ikincisini bekliyorum.

Filmin en komik sahnesi;

Helen Mirren teyzeme sesleniyorum. Teyzecim gelmişşin 50 yaşına hala taş gibisin. Bu arada elbisene bayıldım. Ayılması zor olacak.

 

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.