buzlu çay - Yanık Tencere

22

Haziran
2012

buzlu çay

Yazar: hiko  |  Kategori: içecekler  |  Yorum: Yok   |  2.861 Kişi Tarafından

Huuu huuuu! hanımlar beyler o içtiğiniz  1 Litre Kola : 412 Kalori  yani 16,5  küp şeker ediyor. Alınan tüm o kalorileri yakmanız için ya 4 saat boyu tempolu yürüyüş yapmanız yada 80 dakika aralıksız bisiklet kullanmanız gerekiyor. Haberiniz var mıydı? Benim yoktu, geçen sene pazar gazetemin ufacık bir köşesinde yazılanları okuyana kadar hemde. O güne kadar buzdolabından kolasını eksik etmeyip kenara köşeye iki buçukluklarını zulalayan ben biranda veda ettim bu içeceğe. Zaten gizli formül olayıyla ne yutturdukları belli değil. Belki elin conisi içine işiyor? Ha olamaz mı? 😈 Güzel bir vesile oldu yani o haber bana. Başlarda şeker suratlım çok zorlansa da başka bir içecek kolanın tahtına şappadanak oturuverdi: İce tea. Çok iyi olmuş dediğinizi duyar gibiyim ama İcetea içinde durum pek farklı değil. 1 litresi tamı  tamına 300 kalori ediyor. Uzun süre onuda bu evden nasıl şutlayacağıma dair planlar yaparken. Beynimin içine yuva yapmış hikodan cırtlak bir ses yükseliverdi: “Evde yapsana şunu be!”

Haklıydı hiko. Yazın bunaltıcı sıcaklarını bir nebze olsun geçiştirecek  hazır icetea gibi göt-göbek yapmayacak ev yapımı yurdum buzlu çayını evde hazırlayabilirdim. Denek her zamanki şirinliğiyle çalışma masasına gömülmüş durumdayken geçtim mutfağın başına:

2 adet 330 ml dev bardak için

1/2 dilimli limon

1 ajda bardağı gazoz

buz

demli ve soğumuş çay

soğuk su

Gazozu ve buzu, dem ile suyu birleştirip bardaklara pay ediyoruz. Yarım limonun da yarısını sıkarak bardaklara dökerken kalan yarısını dilimleyerek yerleştiriyor ve pipet yardımıyla hafifçe karıştırıyoruz. evde portakal olduğunda bu malzemelere ek olarak portakal suyu ve taze nane kullanabilirsiniz. Herkese serin günler.

 

 

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.