cevizli tavuk - Yanık Tencere

14

Eylül
2012

cevizli tavuk

Yazar: hiko  |  Kategori: Tavuk Yemekleri  |  Yorum: Yok   |  2.923 Kişi Tarafından

 

Oldukça yorucu bir haftayı geride bırakmak üzereyim. Bildiğiniz gibi cumartesi çalışanlar kervanındayım. Ayrılamadım gitti bu kervandan. Bilmiyorum küçük bir hayalim var , belki gerçek olur. o zaman cumartesileri çalışmam. Size de tembellik yapmayıp sürüsüne bereket yazı girerim. Evde yaptığım yemeklerden kilo alır, topak yanaklarımda şirin şirin gülümsediğim fotoğraflarımı yayınlarım. Sahi siz benim nası bi şey olduğumu bilmiyorsunuz değil mi? Şimdilik beni o, profil fotoğrafındaki saçlarında çiçekler olan kız olarak hayal etmeye devam edin. Sanırım bir süre daha o güzel resmin arkasına saklanacağım. Belki bir gün kabuğumdan çıkmaya karar veririm ?

Ben buna  karar verene kadar siz kabuğundan çıkmış, benim kadar utangaç olmayan, tazecik ve  güzel cevizlerle bu hoş tavuk yemeğini yapıverin.

1/2 su bardağı ceviz içi

1 paket tavuk göğsü

1 acı yeşil biber

1 büyük soğan

2 diş sarımsak

1 yemek kaşığı soya sosu

tuz

zeytinyağı

Cevizleri suya koyup 2 saat bekleterek kara suyunun çıkmasını ve hafifçe yumuşamasını sağlıyoruz. Tencerede zeytinyağını kızdırıyor, soğanları yarım ay şeklinde doğrayarak pembeleşene dek kavuruyoruz, sarımsağı ve küp şeklinde doğradığımız tavuk göğsünü ilave ederek kavurmaya devam ediyoruz. Tavuklar suyunu çekmeye başladığında 1 yemek kaşığı soya sosunu ekliyor, tuzunu ilave ederek pişmesi için kısık ateşe alıyoruz. Bu kısımda tenceremizin kapağı kapalı duracak. Beş dakika sonra ince doğradığımız acı biberleri ve suyunu süzdürdüğümüz cevizlerimizi ilave ederek 1-2 dakika daha karıştırdığımız yemeğimizin altını, tavuklar piştiğinde kapatıyor ve yanında güzel bir pilav yada sebze ile birlikte servise alıyoruz.

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.