meyve soslu güllaç - Yanık Tencere

14

Ağustos
2012

meyve soslu güllaç

Yazar: hiko  |  Kategori: Tatlılar  |  Yorum: Yok   |  2.198 Kişi Tarafından

Dün akşam Fatma ablamlara gittik. Maşallah sofrada bi kuş sütü eksikti. Ama terbiyemi bozup ta bunun için caz yapmadım. Şaka bir yana sofradaki her şey enfesti. Hoca o billur sesiyle ezanı okuduğu an, yumuldum sofraya. Tek bir kelam etmeden, her şeyi mideme indirdim. Masadan zor zahmet kalktığımda yeni kazandığım 1kg fazlalığıma merhaba demiş oldum. Sonrası vay nasıl kilo almışım işte.  Herşeyi ve tüm komplekslerimi bir kenarı bırakırsak enfes bir güllaç yaptığımı söyleyebilirim. Üstelik içinde 1 gıdım gül suyu kullanmadan . Birer tabak daha isteyen çıkmasa çok tatlı olduğunu düşünecektim ama herkes bayıldı. Zor ayılttık 😛

1 paket güllaç

6 su bardağı süt( 1 litre+ 1 bardak)

4 su bardağı süt

Dr.Outker meyveli sos

15 adet ceviz içi

Sütü şekerle birlikte ısıtıyoruz. Şekerin tamamı eriyip hafif koyulaşmaya başlayan süte güllaç yapraklarını daldırarak ıslatıyoruz. Zaten süt çok sıcak olduğu için yapraklar hemen yamulmaya başlayacaklar. Bunu engellemek için çok geniş bir tencere kullanmanızı tavsiye ederim. Sütlenen yaprakları geniş borcama yayarak yerleştiriyoruz. Her tarafının eşit şekilde yaprakla kaplanması için yaprakları parçalamaktan çekinmiyoruz. Pakette bulunan yaprakların yarısını borcama dizdiğimizde göz kararı sütün yarısını da üzerine döküyoruz.. Açgözlü yapraklar 1 dakika içinde sütü çekecekler.

Şimdi meyveli sosumuzu paketin arkasında yazıldığı gibi pişiriyoruz. Tamamını güllaç yapraklarının üzerine yayıyoruz. Gözünüze az görünmesin, meyvenin aroması yoğun olduğu için minicik bir sos bile yetecektir.
Şimdi güllaç yapraklarını sütleme işine dönebiliriz. Biz meyveli sosu yaparken  süt soğuduysa, Güllaç yaprakları sert kalır bu yüzden  yeniden ısıtıyoruz. Güllaç yapraklarının tamamı sütlendiğinde kalan sütün tamamını borcamın içine boşaltıyoruz.Üzerine streç serip bir gece beklemesi için buzdolabına kaldırıyoruz.

Servis ederken üstlerine tane cevizi koyup soğuk olarak midesel hizmete sunuyoruz.. Afiyet bal şeker olsun. Yeniden hayırlı Ramazanlar.

kıssadan hisse: güllaçı hazırlarken arasına meyveli sos ekleyin tepesine de cevizi kondurun.

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.