kürdan köftesi - Yanık Tencere

8

Ağustos
2011

kürdan köftesi

Yazar: hiko  |  Kategori: Et Yemekleri  |  Yorum: 2  |  3.369 Kişi Tarafından

Yok milletin gözü kalır, yok kiri isi pası çok olur, yok aç varsa kokar, diye… diye… bir gün olsun mangal yapamadım şu balkonda. . Hani komşuların küfür etmeyeceklerini, itfaiye yada polis çağırmayacaklarını bilsem yakacağım çatır çatır o mangalı. Vicdanımda rahat bırakmıyor ki şööyle bir is içinde gözüm yaşara yaşara yakayım şunu. Uff bu kadar da kibar olunmaz ki!

Neyse efendim oruçlu halimle ,devrik cümleler denizinde mangallı hayaller içinde süzülürken ettiğim gafların kusuruna bakmayın lütfen. Köfteyi mangalda yemek gibi bir hayalim olupta apartmanda oturunca kendimce mini çözümler üretiyorum. buda onlardan biri çakma şiş köfte aslen ama ben daha karizmatik bir isim koymayı uygun buldum. Şimdi bu hellimi domatesi patlıcanı ve misler gibi sarımsaklı köfteyi şişe takıp mangalda çevirmek vardı. Ahhh! Ahhhhhhhh! ne yapalım elimizden gelen bu. Bu ama buda öyle bir tatki anacım aratmıyor mangalı. Sarımsak tadı srbzelerede geçiyor kokusuyla ve tadıyla yiyenleri mest ediyor beni etti yani. Eşimide etti. Sizde yapın ve mest olun.

köfte için;

500 gr kıyma

1 büyük soğan

2 dilim bayat ekmek

2 diş sarımsak

karabiber

kimyon

tuz

diğerleri…

2 domates

1 patlıcan

3 kalın dilim hellim

kürdan

Öncelikle köftemizi hazırlamamız gerekiyor bunun için rondomuza soğanımızı,sarımsağımızı ve bayatlamış ekmeklerimizi atıp kıyıyoruz. Acımayın sakın kıyın gitsin. bu işlemden sonra tüm baharatını atıp yoğuruyor ve ve yassı minik köftecikler yapıp bunu önceden yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsimize yerleştiriyoruz. Patlıcanları halka halka, hellim peynirlerini ikiye bölerek ve domatesi dilediğimiz gibi kesiyoruz. Kürdana sırasıyla patlıcanı, domatesi ve hellimi batırıyor son olarakta köfteye saplıyoruz. Tüm köfteleri bu şekilde hazırladığımızda fırına yollama vakti gelmiş demektir. Hadi bakalım afiyet olsuun.

 

 

 

yorumlar:

2 Yorum Yapılmış!

    Havlayan Kirpi

    May 08, 2012

    güzel bir yazı olmuş teşekkürler.

    Cevapla

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.