körili tavuk - Yanık Tencere

4

Eylül
2011

körili tavuk

Yazar: hiko  |  Kategori: Tavuk Yemekleri  |  Yorum: Yok   |  2.878 Kişi Tarafından

Anne tarafım oldukça neşeli ve birbirine bir o kadar da bağlı şirin insanlardan oluşur.  Bayramlar bizim için denize girip güneşlenme zamanı değildir. Biz bayramın hakkını verir  büyüklerimizi ,akrabalarımızı ziyarete gideriz. Bunu yaparken de İzmirli olduğumuz için malumunuz annemlerde yedi kardeş. Bu kardeşlerden en büyük olarak kim İzmir’deyse o bayram için ilk gün onun evine gidilir ve orada akşam yemeği yenir. Çok önemli bir iş çıkmadıktan sonra bu şirin yedi kardeşin torunu torbası hep bu evde toplanır. Curcunalı, bağırışlı çağırışlı, çay getir- götürlü birinci gün bittiğinde bu sefer ailenin ikinci büyüğünün evine gidilir ikinci bayram günü için .  Herkes birbirleriyle hasret giderir her ne kadar ayda birkaç kez birbirimizin evinde bayramlaşma misali gidip gelsekte bu böyle sürer. Sonra o ikinci evde planlar yapılır 3. gün kime gidelim diye. Durum müsaitliğine göre  bayram tatili bitmiş olsada memursuz ailemiz için akşam gezmeleri bitmez. Bu vesileyle yapılan bu bayramki mini toplantıdan sonra  kadar büyük olmasam da bu cumartesi için bana gelmeyi kararlaştırdılar. Pazarda annemin evine gidecekler. Annemin önceliğini kaptım denilebilir.

bayramı dolu dolu yaşayan çaya her daim aç ailem için yemek planlarımı yaptım. Alkancığımın isteği üzerine körili tavuk yaptım. 18+4 kişiyi birden doyurabilmek için aşağıdaki tarifi 4 ile çarptım fakat köri miktarını 2 tatlı kaşığıyla sınırlı hale getirdim. O kadar kişiye bu kadar tavuk iyi güzelde başkada yapmam gereken şeyler olduğu açık. Mısırlı pilavı her yaptığımda tencerenin dibine kadar ham yaptıkları için yine tarifini veremiyorum. Mısırlı pilavın başına gelenin aynısı çoban salata ve brokoli çorbasınında başına geldiği için onlarıda yazamıyorum.

Gelelim bu fosforlu sarı tavuğun malzemelerine. Şöyleki;

4 tavuk göğsü

250 gr doğranmış mantar

1 küçük boy soğan

2 yemek kaşığı un

2 yemek kaşığı tereyağı

1su bardağı su

1 tatlı kaşığı köri

Tuz

Karabiber

1çay kaşığı fesleğen

Yaplışını soracak olursanız. Büyükçe ve benim miktarıma göre oldukça büyükçe bir roktavanın içinde tereyağını kızdırıp soğanları soteledim. Ardından tavuğu ve mantarı güzelce pişene kadar kavurdum. büyükçe bir tavada tereyağı un ve köriyi kavurdum ardından sulandırarak 1-2 dakika kadar pişirip tavukların üzerine ekledim. Tavuk tüm suyu çekmeye başladığında baharatınıda ekleyip altını kapattım. Sonrada 3 sofraya dizilmiş açmı aç tam 18+4 kişiye servis ettim. Yukarıdaki miktarlar 4 kişi için yeterli olacaktır. Afiyet olsun.

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.