kış çorbası

24

Kasım
2015

Kereviz,pırasa ve tavuklu kış çorbası

Yazar: hiko  |  Kategori: Çorbalar  |  Yorum: Yok   |  2.749 Kişi Tarafından

kereviz çorbası

…Ve hiko, günlerden bir gün annesinin ona yaptığı çorba ile mest olur. Biraz karışık görünümlü gözü yoran bir tipi olsa da tadı enfestir. Hiko usulca bir tabak daha ister, sonra bir tabak daha… ve ardından ekler; Sanırım sonraki yemeği yiyemeyeceğim. Annesi kızar hiko’ya. Aferim kızım çok güzel oldu böyle der. Güzel olmuştur hiko’ya göre de. Güzeldir çorba, enfestir. Şimdi kendi evinde ki minik tencerelerde tıkırdamalıdır. Minik kepçe ile çorba kasesine doldurulup şeker suratla karşılıklı höpürdetilmelidir. Anne tarifi yazdırır;

1 kereviz …!!!!

Hiko’nun yüzü Nurella gibi bükülür. Tabi o zamanlar daha Nurella yüzünü bükmemiştir ama hiko’nun yüzü tam da öyle bükülür. Buruş buruştur yüzü hiko nun, büklüm büklüm. Kereviz bu çorbada olabilir mi? Kerevizin tadı böyle olabilir mi? Hiko bir çorbada kereviz olduğunu farkedemiyebilir mi?… Yüzü buruşur kokusunu duyduğunda, ağzına mümkün değil süremez kerevizin hiko. Nefret eder iğrenir tadından. Ama anne tuzak kurdu hiko’ya yedirdi kerevizi pırasa ile harman ederek. Hiko şimdi ne yapacak?

…Tabii ki tarifini alacak;

1 kereviz

1 havuç

1 sap pırasa

1 orta boy patates

1 litre su

1 fincan arpa,tel yada yıldız şehriye

1 fincan bulgur

1 tavuk budu yada göğsü

tuz

karabiber

Anne ön hazırlık olarak tüm sebzeleri ufacık doğranması gerektiğini anlattı hiko’ya. Sonra suyun içinde tavuğu ve minik doğranmış pırasayı haşlaması gerektiğini. Pırasa önceden haşlandığında tadı ağırlaşmıyormuş meğer. Haşlanan tavuk didik didik edilmeli parça pinçik bırakılmalıymış. sonra tüm minik sebzeler, tavukla beraber  suyun içine atılmalı kaynamaya başlayınca şehriye ve bulgur ilave edilmeliymiş. Kısık ateşte bir müddet daha pişen çorbaya istenirse daha fazla su ilave edilebilirmiş. Tuzunu katmayı unutmamalıymış hiko ve karabiber çok yakışırmış bu çorbaya.

Tarifi pek kolay bu çorbayı hiko evinde de pişirmiş ama ilk tabaktan sonra içinde kereviz olduğunu öğrenen şeker surat bu çorbadan daha da içmemiş. Hiç içer miymiş o kerevizin çorbasını ? İçmesin şeker koca. Koca içmesin ama bebek içer bolca. Çok sever balyanak bu çorbayı, çok içer. Aynı çorbayı rondodan geçirerek de yapar hiko. Yazık bebek farklı çorba sanır,  bir önceki menüden kalma çorbayı böyle de içer. Bol bol vitamin alır güzel bebek. Büyür gider. Sağlıkla mutlulukla büyüsün bebek. Tıpış tıpış yürüsün hep gülsün . Kıkırdasın hep … e mi?

 

kış çorbası tarifi mi şimdi bu? Kereviz çorbası mı? pırasa çorbası mı? Bebek için çorba mı? bebek çorbası mı? vitamin çorbası mı? Ne ki şimdi bu?

 

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.