kavurmalı yumurta - Yanık Tencere

8

Kasım
2011

kavurmalı yumurta

Yazar: hiko  |  Kategori: kahvaltılık  |  Yorum: Yok   |  9.531 Kişi Tarafından

 

Kurban bayramları şeker suratlımla evlenip pamuk anneme gelin olduğumdan beri kavurmasız geçmiyor. Bayramın ilk günü koca kazanda kaynayan kavurmanın üstünden tırtıklamak gibisi yok yani. Sebzeli, domatesli mantarlı, kaşarlı ve daha nice çeşidini yaptığımız kavurmanın bu seferde yumurtalısını yapalım dedik ve karşımıza böylesi enfes bir görüntü çıktı. Tadının bağımlılık yapmasından korkuyorum, çünkü dolapta hala yeniden ısıtılmayı bekleyen koca bir tabak kavurma var. Her gün bundan yapıp yersek damar tıkanıklığıyla tanışmış olacağız bu genç yaşımızda. Düşünmesi bile 500 kaloriye denk geldiğine göre, yerken hayli dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatmamda fayda var.

Şimdi kavurmadan bu kadar koyun, şu kadar yumurta kırın demeyeceğim. siz kafanıza göre takılın. Fotoğraf tüm ihtişamıyla ortada zaten.Kullanmanız gereken dört malzeme var, kavurma, yumurta, tuz ve karabiber. Yağ falan eklemeye kalkmayın sakın, kendinizi aya doğru uçuşa geçmişken bulabilirsiniz. Ekmeklerde hazırsa başlıyorum anlatmaya.

Çayı demlediniz, ekmeği dilimlediniz. Sevgili eşinizi masaya yerleştirdiniz. Yakın şimdi tavanın altını, kavurmayı bütün olarak değilde yayarak, 1-2 dakika kadar ısıtın, tüm yağı eridiğinde yumurtaları kırın, tuzunu ve karabiberini ekleyip düşük ateşte yumurtalar pişinceye dek ocakta tutun. Yumurtalar pişti mi ? hah şimdi doğru sofraya.

Gelelim en gıcık kısmına, tabiki geriye kalan donmuş yağ ve tavaya yapışmış et parçalarının yüreğimizi delik deşik eden görüntüsü. Endişeye mahal yok kızlar. Sıcak su kaynatıverin bir yerde. Dökün tavanın içine sonrada elinizi yakmamaya özen göstererek temizleyin gitsin.

 

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.