fırında mezgit - Yanık Tencere

8

Ağustos
2011

fırında mezgit

Yazar: hiko  |  Kategori: balık yemekleri  |  Yorum: Yok   |  4.924 Kişi Tarafından

 

Mezgit balığını ilk defa iş seyahati yüzünden oldukça yoğun günlerimizden bir nebze olsun kurtulabilmek için Antalya’dan gökovaya gittiğimizde tanıdım. kendisi pek yumuşak, pek kılçıksız , pek hafif bir balıktı. Deniz dalgalarıyla sallanıp duran balıkçı teknesinde ilk yarım ekmeğimden bir ısırık aldığımda balıkçıya ocağa bir yarım daha atmasını söyledim. Diğer tüm arkadaşlarım gibi. zamanında elli yedi kilo çeken bedenime iki tam bir çeyrek balık-ekmek sığdırabilmiş ve üstüne bir damla cola içecek yer dahi bulamamıştım. Boğazıma kadar mezgitle doluydum ama damağım hala açtı. Off Allahıım o nasıl bir lezzetti öyle? Madem bir kere tattım artık bu enfes şeyin bağımlısı olmuştum. Bundan o kadar çok bahsettim ki onca işimizin arasında sırf ben birazcık çenemi kapalı tutayım diye tekrar gittik oraya. Yalnız bu defa sadece iki yarım yiyebilmiştim.  Birgün yolunuz düşerse Gökovaya o minicik balıkçı teknelerinde yemeye karar verdiyseniz mezgit balığını. Köprünün hemen altındaki tekneyi tercih edin. Mini hafızam teknenin adını hatırlamıyor olsa da çok şirin bir karı-kocanın burayı işlettiğini hatırlıyor.

İglonun dondurulmuş mezgit kutusunu gördüğümde aklımdan hemen enfes bir balık ekmek ziyafeti çekmek geçti. Ama bizim evde tekne yoktu böyle olunca yarım ekmeği bile mideme indirmekte oldukça zorlanabilirdim. Bnde kutuyu sepetime alıp evin yolunu tuttuğumda mezgitli hayaller kurmaya devam ettim. Hyallerim iglonun sitesindeki bu tarifi görünce son buldu. Hemen yapayım ama biraz değişiklikte lazım dedim. . 6 parçadan oluşan mezgit karelerinin 2 tanesi bir insan için yeterli olabiliyor. Fakat ben üç tane indirdim mideme. Afiyet olsun bana. Ama löp löp et, yağ, şeker olmasın.

1 paket dondurulmuş mezgit ( 6 parça)

2 yemek kaşığı tereyeğ

3 orta boy domates

200 gr doğranmış mantar( bir paketin yarısı)

6 ince dilim kaşar

1 yemek kaşığı jalepeno biber turşusu

1 yemek kaşığı un

Mezgit karelerini unluyor ve bir kaşık tereyağında hafifçe kızartıyoruz. Kızartma işlemi bittiğinde fırınımızı fişe takıp 200°C ye ayarlıyoruz. Başka bir tavada mantar ve jalepeno turşusunu soteliyor üzerine küp doğranmış domatesleri ve tuzumuzu ekliyoruz. Borcamın içine domatesli karışımımızı üzerinede kızartılmış balıklarımızı ekliyoruz. Şimdi en üstlerine kaşar dilimlerini koyup fırına yollamak kaldı geriye. Tabii birde fırından çıktığında ekmeğimizi suyuna banmaya. Afiyet olsun.

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.