domatesli biber turşusu - Yanık Tencere

1

Eylül
2011

domatesli biber turşusu

Yazar: hiko  |  Kategori: turşucuklarrr  |  Yorum: Yok   |  4.925 Kişi Tarafından

Bugün bayramın son günü . tembel bir tenekeden ibaret olduğum içim yediğim içtiğim herşeyi tarifini kendime sakladım, taaki yengemin evindeki müthiş turşuya kadar. Bu turşuyu yarın birgün yapamazsam çatlarım, e budurumda tarifini almak gerek; yengem vermeseydi çatlardım,  yazıyı okuyan sizlerde çatlayıverirdiniz  sonra mazallah. İçinizde hamile mamile varmı bilmem ama, canınız çekiyorsa yapıverin hemencecik.  Böyle tuzlu tuzlu sulu sulu acılı macılı…. üff ağzımın suyu damladı bilgisayarın klavyesine, garantisi kaçmasa bari .

1,5 kg sivri biber

1 su bardağı sirke

4 domates

1 demet maydonoz

1 litre su

5-6 adet sarmsak

Yengem tuzlu suyu kaynatmış ve sonrasında soğumaya bırakmış. Dediki turşu suyun ayarlamanın oldukça eğlenceli bir yolu var. Bunun için hazırladığın soğuk tuzlu suyun içine bir tane çiğ yumurtayı atıyorsun. Eğer suyun turşu için mükemmel kıvama gelmiş ve tuzu tamsa yumurtanın yarısı suda yarısıda havada kalıyor. Yani cup cup yüzüyor. Eğer yumurtan dibe batıyorsa tuzun az gelmiş zavallıcık boğulacak.Bu durumda dilediğin kadar tuzu ekleyip yumurtanı yüzdürmeyi başardıysan sirkeyi de ekleyip turşu suyunu hazır hale getirebilirsin…

Turşu suyunu yaptıktan sonra yengem tüm kalan malzemeleri küçük küçük doğrayıp bunları binbir zahmetle minik pet şişelere ve kavanozlara eklemiş. Son olarakta suyunu ilave edip bir kaç gün beklettikten sonra sofralara hazır hale getirmiş. Bize afiyet oldu size neden olmasın ?

 

 

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.