Çıntar çorbası - Yanık Tencere

11

Şubat
2017

Çıntar çorbası

Yazar: hiko  |  Kategori: Çorbalar  |  Yorum: Yok   |  8.095 Kişi Tarafından
çıntar çorbası

çıntar çorbası

Çıntar Balıkesir dağlarında yetişen neredeyse tamamı turuncu , yer yer yeşil renkli küfler barındırabilen, etli ve dev şapkalı bir mantar türü olur. Kendisiyle tanışmam evliliğimizin ilk yıllarına denk gelir. Pamuk annem akşam yemeğinde pişirmiş olduğu mantardan evde biraz daha kalmış olduğunu ve istersem bana verebileceğini söylediği an maceramız da başlar.

Kahramanımız Hiko Pamuk annesinden almış olduğu 1 poşet mantarı sallaya sallya eve döner. Ertesi akşam tavuklu mantar yapmayı planlıyordur. Vakti geldiğinde mantarlar poşetten çıkar. Ama o da ne? Küflüdür mantar. Acaba buzdolabında sakladığından dolayı mı böyledir bilemez. Çıkarır küflerini yıkamaya başlar. Ovar da ovar. Ama bir gıdım yol kat edemez. Hemen pamuk annesini arar. Ah güzel kızım der pamuk annesi, onlar küf değil ki, zararı yoktur onların, ovmana gerek yok der. Hiko aceleyle telefonu kapar ve baharatla taçlandırılmış domates sosunda pişen taze köy tavuklu çıntar yapar. Ya da kısa adıyla tavuklu mantar işte.

Sofra hazırlanır çakma japon çağırılır, çorbalar, orta sıcaklar… derken bizim çıntarın sahnesine gelir sıra. Wok tavanın kapağı kaldırılır ve işte tam o an bir korku filminin müziği arkadan bu ana eşlik eder. Testere gıcırtılı müzik hani.

Tavuk ve mantarlar harika görünüyordur ama  tencerede davetsiz misafirler de bulunmaktadır. Hiko minik kurtların piştiğinde kaskatı olduğunu ve çıntarların içine yuva yapabileceklerinden bu mantarın bölünüp bölünüp yıkanması gerektiğini ve dahi bir süre sirkeli suda bekletmenin de faydalı olacağını ne yazık ki aynı anda öğrenmek zorunda kalır. Öğürtüler eşliğinde mis gibi tavuklu mantara veda edilir. ağıt yakmaya gerek yoktur. Bir süre bu eve çıntar mümkün değil girmeyecektir. Tıpkı bir zamanlar işkembeye olduğu gibi.

Gün gelir devran döner. Kahramanımız Hiko çıntar yıkamayı da ondan nasıl yemekler yapması gerektiğini de öğrenir. Misal bu aşağıda görmüş olduğunuz çorba tarifi aslında kültür mantarı için de uygulanabilir ama Hiko havalı olsun diye bir de şu üstte ki hikayeyi sizinle paylaşmak için yola çıkmıştır bir kere…

  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • yarım kilo kadar iyice yıkanmış çıntar
  • 1,5 litre tavuk suyu (sade su da olur)
  • 2 kaşık un
  • 1,5 litre su
  • 1 paket krema
  • Tuz ve karabiber

 

Giriş

Gözünüzü seveyim, siz de kendi gözünüzü sevin o çıntarları güzelce yıkayın, bölün parçalayın, doğal oldukları için içinde minik kurtçuklar birikebiliyor. Ve unutmayın bu arkadaşlar sirkeli sudan nefret ediyorlar. Muhtemelen yüzmeyi bilmediklerinden olsa gerek.

Gelişme:

Tereyağını kızdırıyoruz, küçük küçük doğranmış Mantarları ekliyoruz. Mantarlar yumuşayana kadar karıştırarak 5-6 dakika pişirip Un katıyoruz.. Düşük ateşte, sürekli karıştırarak 5 dakika daha pişiriyoruz. suyu mantarlı karışımın içine katıyoruz. Orta ateşte, kıvamı koyulaşana kadar, yaklaşık 5 dakika karıştırarak pişiriyoruz.  ( Bu kısımda mantarların 1 kase kadarını kenara ayırıp kalanını rondodan geçirdim.) Tuzunu ekliyor ardından sürekli karıştırarak pişirmeye devam ediyoruz. Şimdi son dokunuşu yapmanın vakti . Krema!

Kremanın kesilmemesi için iki yöntem kullanıyorum ben.

  1. yöntem de kremayı yavaş yavaş eklerken hızlı hızlı karıştırarak kesilmesini önlüyorum
  2. yöntem de ayrı bir kaba önce kremayı ekleyip üzerine çorbadan az az alıp kremayı yavaş yavaş ısıtmış oluyorum ve sonrasında çorbaya ekliyorum.

Çorbaya kremayı ekledikten sonra 1 taşım kaynatıp altını kapatıyoruz. Eğer çorbayı krema yerine süt ile pişireceksek un miktarını arttırmak yeterli gelecektir.

Sonuç

Bu çorbaya karabiber gerçekten çok yakışıyor. Mümkünse değirmende taze çekilmiş karabiber ekleyebilirsiniz.

Bu çorbaya kıtır ekmek kırıkları da çok yakışıyor.

Ama Çıntar çorbası na hazır mı şimdi bu? lafı hiç yakışmıyor teveccühünüz! yakışır mı hiç? Hazır çorba halt etsin onun yanında. Duyunuz bay şeker surat. Hiko hazır çorba yapmaz!

yani genellikle 😀

 

 

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.