kaymaklı incir tatlısı - Yanık Tencere

1

Aralık
2011

kaymaklı incir tatlısı

Yazar: hiko  |  Kategori: küçük şeyler, Tatlılar  |  Yorum: 2  |  3.139 Kişi Tarafından

Egenin inciri meşhurdur bilirsiniz. Bu incirine en gzel hali tatlısıyla arz-ı endam eder sofralarda. bide altına kaymağını koyduk mu havasından geçilmez. Haklıdır da zaten havalanmakta zira böylesi enfes bir tada sahip olupta ego fırtlaması olmadan öyle incir başına durabilmek zordur kanımca. Bayıla bayıla yiyeceğiniz, yaparken de hiç zahmetlere girmeyeceğiniz mükemmel bir tatlı. Yerken bana dua edinde cennete gittiğimde sizin dualarınızın torpilini kullanabileyim.

20 kuru incir

1 bardak bütünceviz içi

1 çay kaşığı tarçın

7 yemek kaşığı şeker

2 bardak süt

1 bardak su

kaymak

 inciri Fotoğraflarken sıcacık olduğu için henüz, kaymağı eritti ve yamuldu biraz. Eğdi başını garibim ve  denklanşöre ilk basışımın ardından mideme yolladım onu kaymağını da unutmayarak.  Hemen ardından ikincisini yutmam çok fazla zaman almadı doğrusu.

İncirleri iki bardak sütle kaynatıyor sonrasında yumuşaması için bir saat kadar sütün içinde bekletiyoruz. Bu sürenin sonunda incirleri bol suda yıkayarak şerbetinin bulanık olmamasını sağlayacağız. Durulanmış incirlerimizin içini parmaklarımızla hafifçe aralayarak bütün cevizlerimizi koyuyor  ve hafifçe tarçın serpiştiriyoruz. eğer mümkünse elimizle bastırarak bu kısımlarını kapatıyoruz. Şimdi 1 bardak su ve 7 yemek kaşığı şekerde incirleri kaynatıyor 2-3 dakika sonra ocağı kapatarak Artık hazır olan incirleri enfes kaymakla birlikte soğukken servis ediyoruz.  Afiyet olsun.

yorumlar:

2 Yorum Yapılmış!

  ayşegulsena

  Ara 02, 2011

  sitenizin görünüşü iyi olmamasına rağmen.lezzetli tarifler var. yapması kolay.buda çok basit.bizde yaparız bu tatlıdan aydında. incirin hası aydında yetişir.

  Cevapla

  elylülündanteli

  Ara 02, 2011

  valla bizdede var incir bende izmirliyim ama bu tarifi duymamıştım hiç.

  Cevapla

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.