işkembe çorbası - Yanık Tencere

23

Aralık
2011

işkembe çorbası

Yazar: hiko  |  Kategori: Çorbalar  |  Yorum: 2  |  9.315 Kişi Tarafından

İşkembe çorbasının dili olsa da konuşsa. Müdehher ablamın onu ne kadar enfes yaptığından bahsetse ve kimseye bir tabağın yeterli gelmediğinden. Ama konuşamıyor ne yazık ki. Bir gün kendime Müdehher ablam konuşturuyorsa bende bir iki kelime olsun söyletebilirim dedim. Hay demez olaydım! Hemen tarifini aldım çorbanın ve tez zamanda temizlenmiş bir işkembe edindim. işkembenin kokusu , ineğin mutfağıma kaçmış olabileceği fikrini uyandırınca. Bu dedim pis birşey, hemen yıkamam lazım. Önce su ile giriştim işkembeye, etrafı zaten keskin bir inek kokusu sarmış ben yıkasamda bir gıdım azalmıyor, o zaman dedim deterjanla yıkar sonra bir güzel durularım. Bir damlacık döktüğüm bulaşık deterjanı bir köpürüverdi ki sormayın. Bu seferde başladım çamaşır gibi çitilemeye, kokusunu bir kenara bırakın gerçekten kötü ama şu çitileme işini pek sevdim. Bol bol su ile duruladıktan sonra o keskin kokunun hala işkembenin üzerinde durduğunu görünce temizlik işinden vazgeçtim. Artık ekstra temiz olan işkembemi 1 litre kadar suyla düdüklüde haşlamaya koyuldum. Düdüklüde olunca 20 dakika yeter diye düşünüp hala sert olan işkembeleri dilimleyip suyunun tümüyle çorba yaptım. Neyse yarım saat içerisinde hazırlanıp sofraya koyduğum işkembe çorbasının daha ilk yudumunda dört ay veda ettim işkembe çorbası içmeye. Ben artık şeker suratlıma mümkün değil kendi elimden içiremem bu çorbayı.Nerelerde hata yaptım onu Müdehher ablam söyledi. Ben yazayım da. Hiç değilse siz güzel yapın çorbayı.

 1. Temizlenmiş işkembe, temizlenmiştir ötesi olmaz. Ne öyle çitilemek falan. çamaşır mı bu?
 2. Temizlenmiş işkembe bembeyaz olur, evde 1- 2 sudan geçirmek yetecektir.
 3. Düdüklü tencerede dahi olsa işkembeyi pişirmek için 20 dakika yeterli bir zaman değil. En az 40 dakika haşlanmalı. Haşlama işlemi bittikten sonra işkembe yumuşacık olacaktır zaten.
 4. Koku işine çok takmamak lazım, sonuçta “beklenen gün gelecekse, çekilen çile kutsaldır”.
Şimdide Müdehher ablamın enfes tarifini vereyim;

yarım dana işkembesi (temizlenmiş ve sizin tarafınızdan deterjanla temizlenmemiş)

2 litre su

1 litre et suyu

3 yemek kaşığı un

2 yemek kaşığı tereyağı

tuz

   Düdüklü tencerenin kapağı açık halde işkembeyi bütün olarak bir taşım kaynatıp üzerindeki köpükleri kevgir yardımıyla alıyoruz. Düdüklü tencerenin kapağını kapatarak 40 dakika kadar daha işkembeyi haşlıyoruz. İşkembe haşlandıktan sonra küçük küçük doğrayıp birazcık saha dışına alıyoruz. O maça son dakikalarda tekrar girecek. Geniş bir tencerede tereyağını eritip unu kavuruyor pembeleşmeye başlayınca, ince telli bir süzgüden geçirerek işkembenin haşlama suyunu yavaş yavaş ekliyor, üzerine 1 litrelik et suyunu ilave ediyoruz.  Bir iki taşım kaynattıktan sonra işkembeleri de ekleyerek 5-10 dakika daha kısık ateşte kaynatmaya devam ediyoruz. En son tuzunu ekleyip çorbamızı tamamlıyoruz. Çorba için isteyen sarımsaklı limon, isteyen sarımsaklı sirke yada bir yemek kaşığı tereyağında kızdırılmış, 1 tatlı kaşığı pul biber ekleyebilirsiniz. Ben sarımsaklı limonu tercih ediyorum, üzerine de karabiber ekliyorum. Off gene canım çekti.

yorumlar:

2 Yorum Yapılmış!

  yazgülü

  Ara 24, 2015

  Güzel yazı eğlenceli olmuş eline sağlık

  Cevapla

  Berna Ilgin

  Mar 26, 2017

  Tarifi bugün uyguluyorum..eşimle anlatım şeklinize çok güldük😊😊😊 harikasınız ayrica müdehher ablaya sevgiler

  Cevapla

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Yanık Tencere
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Taş oluverirsiniz sonra, demedi demeyin.