çiğ köfte

BURADASIN

Güzel bir çiğ köfte yiyebilmenin yolu eğlenceli dostlardan geçer bana göre. Kalabalıksa ortam, o çiğ köfte daha bir lezzetlenir. Yapan saatlerce uğraşmasına rağmen oda memnundur bu durumdan nasıl olsa. Bayramın üçüncü günü bizim süper ekip biraraya geldi maksat çiğ köfte yemek. Çiğköfteyi Balıkesirlilerde yapıyormuş bunuda görmüş olduk böylece. Serkan kendi malzemelerini kendi getirdi evden. Kıyması bulguru falan özelmiş sanırsam. Biz kakara kikiri gülüşürken başladı bulguru yoğurmaya. Herkesin tarzı farklı olurmuş serkan böyle başladı sonra baktı zorlanacak abisi erkanda daldı hemen yoğurmaya. Bizse durmadık çene çaldık boyna. Bende utanmadan sürekli sordum durdum ne zaman olur, ne kadar kaldı, yanına ne içelim. Oğlanlar dedi acılı şalgam olsun, biz kızlar cola yada ayranda karar kıldık. Birbuçuk saatlik çift taraflı yoğurmanın sonucunda bizi müthiş bir yer sofrası bekliyordu. Marullar, lavaşlar havada uçuştu, Burunlarımız aka aka içtiğimiz şalgam suları bizi bitirdi. Ama yılmadık. O ne lezzetti öyle? Şimdi açık konuşalım kızlar biz bu incecik bileklerle birbuçuk saat bu çiğ köfteyi yoğuramayız. O yüzden sağlam dostlar ediniverin bi yerlerden benden söylemesi. Serkanın tarifini uygulanışını değiştirmeden yazıyorum buraya:

2 adet soğan

yarım demet taze soğan

yarım demet maydanoz

2 adet domates

biber salçası (3 kaşık)

domates salçası (2 kaşık)

isot (en az 3 kaşık)

kırmızı pul biber(göz kararı)

taze nane yoksa kuru nane (göz kararı)

karabiber

tuz

zeytinyağı (1 fincan kadar)

 Önce malzemeler kesinlikle robot kullanılmadan kıyılır. Yani çiğ köftede tembellik yapmayı unutun beyler bayanlar.Ellere ve bileklere kuvvet lütfen. bulgur, salça bir miktar isot kuru soğan ve zeytinyağı geniş bir tepsinin içinde 5-10 dk karıştırılır.Bu karışımın renk oranı eşit olduğunda kıyma,kalan isot,ve baharatlar ilave edilerek yoğrulmaya başlanır.arada elimizi suya batırıp cok az suyu üzerine gezdirebiliriz. kişi sayısına göre yoğurma 1 saat ile 1,5 saat arasında değişebilir.arada tadına bakılması lazım.(Bu işi ben seve seve yapabilirim aklınızda bununsun) yoğurulma sonuna doğru yeşil malzemeler yani maydanaz taze soğan son olarak küp olarak doğranmış domatesler koyarak 5-10 dk daha yoğrulup, kıymasının iyice piştiğinden emin olduğunuzda şekillendirilerek servis yapılır. Ahha diyeceksiniz kıyma ve bulgur nasıl olacak?

Kıymanın bir gün önceden kasaptan alınması gerekiyor sebebi basit, kıyma makinasının temiz olması gerekli, eti, sinir ve yağlarından da arındırılmış olmalı bunuda sadece emektar kasabınız becerebilir efem. Migrosun kangurusundan istemeyin boşuna, uğraşmazlar. Apla yavv bundan da olur o yavv deyiverirler. Koyulan kıyma bulgurun yarısı kadar olacak. Şimdi şöyle bir soru gelir mi aklınıza ?

Hiko sen çiğ köfte yapabilirmisin?

Yok arkadaşlar yapmam, zaten istesemde yapamam çünkü bu incecik bileklerle değil bir buçuk saat yarım saat bile yoğuramam o köfteyi. O yüzden çiğ köfte yiyebilmek içinarkadaşlarımızın davetini beklemek zorundayım. He derseniz şeker surat yapsın. Oda yapmaz gider battalbeyden 2 dürüm alır gelir onu yer.

zamanın ötesinden edit: esra şimdi kıymanın gramajını söyledi. 250 gr kullanılmış. bu durumda bulgur 5oo gr oluyor.

Bu Yazi Toplam da 16.843 Kişi Okudu okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Benzer Yazilar

Çoban Kuzu Çevirme

Nisan 17, 2016

Küçük Prens

Ocak 15, 2016

LAVA tava RUMMO makarna

Aralık 7, 2015

Bodrum Mazı Köyü

Kasım 1, 2015

Duru 2 yaşında!

Ağustos 12, 2015

Yorumlar (4 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


TemaHex